Reklama

Woda życia i śmierci

Woda życia i śmierci

18.01.2011
Czyta się kilka minut
Powstanie nowego państwa, Południowego Sudanu, zmienia układ sił w północno- -wschodniej Afryce. Aktualne staje się odwieczne tu pytanie: jak podzielić zasoby wodne Nilu? Na świecie nie ma drugiej rzeki, od której tak bardzo zależałoby przetrwanie nie tylko ludzi, ale też państw.
P

Południowy Sudan powstanie. Wprawdzie liczenie głosów po trwającym przez tydzień referendum niepodległościowym chwilę potrwa, ale nikt nie ma wątpliwości, jaki werdykt wydało 90 proc. mieszkańców przyszłego państwa (tak wysoka miała być frekwencja). Referendum odbywało się zgodnie z układem, który pięć lat temu zawarły - pod naciskiem międzynarodowym - arabski rząd Sudanu i Sudańska Ludowa Armia Wyzwoleńcza z Południa; miał on zakończyć trwającą od 1955 r. wojnę, w wyniku której zginęło 1,9 mln cywilów, a 4 mln straciły domy. Na mapie Afryki pojawi się więc nowe państwo - po raz pierwszy od roku 1993, gdy po 30-letniej wojnie niepodległość od Etiopii ogłosiła Erytrea.

Powstanie Południowego Sudanu to kolejne odejście od przestrzeganej w Afryce zasady trwałości granic, które nadal odwzorowują podziały kolonialne. Dziś pokrywają się one z grubsza z liniami,...

14966

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]