Reklama

Zupełnie inna droga

Zupełnie inna droga

18.01.2011
Czyta się kilka minut
Będąc członkiem komisji historycznej podczas krakowskiego etapu procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, badałem jego pisma zachowane w archiwum Kurii.
T

Twórczością literacką Karola Wojtyły zajmowałem się już wcześniej. Obecnie przygotowuję pierwszą wersję (sprzed 1944 roku) dramatu "Brat naszego Boga", którą wraz z wczesnymi poezjami przyszłego papieża wydobyto niedawno z kurialnego archiwum. To właściwie zarys późniejszego dramatu, ukazujący sposób pracy Autora. Na przykład postacie dramatu są ponumerowane i specyficznie określone - choćby "człowiek o kuli" (domyślam się, że chodzi o Brata Alberta) czy "człowiek z gniewu" (prawdopodobnie tak określony został rewolucjonista). Natomiast w wersji z 1950 r. postacie mają już swoje imiona. Podobną tematykę jak w tym dramacie znajdziemy w trzech odnalezionych wierszach "Mściciele", "Proletariat" i "Przełom".

Znajdują się one w archiwum - zarówno rękopisy, jak przepisane na maszynie kopie. Prawdopodobnie zostały przepisane przez pracującą w kurii za czasów Wojtyły...

2916

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]