Reklama

Ładowanie...

Zupełnie inna droga

18.01.2011
Czyta się kilka minut
Będąc członkiem komisji historycznej podczas krakowskiego etapu procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, badałem jego pisma zachowane w archiwum Kurii.
T

Twórczością literacką Karola Wojtyły zajmowałem się już wcześniej. Obecnie przygotowuję pierwszą wersję (sprzed 1944 roku) dramatu "Brat naszego Boga", którą wraz z wczesnymi poezjami przyszłego papieża wydobyto niedawno z kurialnego archiwum. To właściwie zarys późniejszego dramatu, ukazujący sposób pracy Autora. Na przykład postacie dramatu są ponumerowane i specyficznie określone - choćby "człowiek o kuli" (domyślam się, że chodzi o Brata Alberta) czy "człowiek z gniewu" (prawdopodobnie tak określony został rewolucjonista). Natomiast w wersji z 1950 r. postacie mają już swoje imiona. Podobną tematykę jak w tym dramacie znajdziemy w trzech odnalezionych wierszach "Mściciele", "Proletariat" i "Przełom".

Znajdują się one w archiwum - zarówno rękopisy, jak przepisane na maszynie kopie. Prawdopodobnie zostały przepisane przez pracującą w kurii za czasów Wojtyły...

2916

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]