Reklama

Ładowanie...

Chwila strzelista

18.01.2011
Czyta się kilka minut
W związku z procesem beatyfikacyjnym przebadano wszystko, co wyszło spod pióra kandydata na ołtarze. Pośród dokumentów zostawionych przez Karola Wojtyłę znalazły się też rękopisy wierszy.
W

We wstępie do najpełniejszej edycji utworów literackich Karola Wojtyły - Jana Pawła II Marek Skwarnicki, edytor darzony przez Dostojnego Autora największym zaufaniem, napisał m.in.: "W czasie [...] rozmowy Ojciec Święty oświadczył [...], że znajdujące się w młodzieńczych maszynopisach wiersze »Mściciele«, »Proletariat« i »Przełom« nie są jego autorstwa. Także znajdujący się tam utwór »Harfiarz« okazał się po prostu kompilacją fragmentów »Akropolis« Wyspiańskiego, prawdopodobnie opracowaną przez młodego poetę na użytek Teatru Rapsodycznego" (Karol Wojtyła, Jan Paweł II, "Poezje. Dramaty. Szkice. »Tryptyk rzymski«". Wstęp Marek Skwarnicki. Wydawnictwo Znak, Kraków 2004, s. 7-8). Na pozór wszystko wydaje się oczywiste, niemniej w tak niezwykłej sprawie, jak utwory literackie przyszłego papieża i przyszłego błogosławionego, chciałoby się wiedzieć, dlaczego w odniesieniu do...

8156

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]