Reklama

Chwila strzelista

Chwila strzelista

18.01.2011
Czyta się kilka minut
W związku z procesem beatyfikacyjnym przebadano wszystko, co wyszło spod pióra kandydata na ołtarze. Pośród dokumentów zostawionych przez Karola Wojtyłę znalazły się też rękopisy wierszy.
W

We wstępie do najpełniejszej edycji utworów literackich Karola Wojtyły - Jana Pawła II Marek Skwarnicki, edytor darzony przez Dostojnego Autora największym zaufaniem, napisał m.in.: "W czasie [...] rozmowy Ojciec Święty oświadczył [...], że znajdujące się w młodzieńczych maszynopisach wiersze »Mściciele«, »Proletariat« i »Przełom« nie są jego autorstwa. Także znajdujący się tam utwór »Harfiarz« okazał się po prostu kompilacją fragmentów »Akropolis« Wyspiańskiego, prawdopodobnie opracowaną przez młodego poetę na użytek Teatru Rapsodycznego" (Karol Wojtyła, Jan Paweł II, "Poezje. Dramaty. Szkice. »Tryptyk rzymski«". Wstęp Marek Skwarnicki. Wydawnictwo Znak, Kraków 2004, s. 7-8). Na pozór wszystko wydaje się oczywiste, niemniej w tak niezwykłej sprawie, jak utwory literackie przyszłego papieża i przyszłego błogosławionego, chciałoby się wiedzieć, dlaczego w odniesieniu do...

8156

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]