Reklama

Znów na państwowym garnuszku

Znów na państwowym garnuszku

18.01.2011
Czyta się kilka minut
Kapitał zgromadzony w OFE - lepiej czy gorzej inwestowany - jest rzeczywisty. Kapitał w ZUS, choć przypisany do konkretnych osób, stanowi jedynie zobowiązanie państwa, które może nie być w stanie wywiązać się z niego w pełni.
G

Gdy 12 lat temu wprowadzano reformę emerytalną, jej główne hasło brzmiało "Bezpieczeństwo w różnorodności". Choć niezbyt zgrabne, oddawało jednak istotę zmian: przyszłe emerytury miały zależeć już nie tylko od państwa, ale też od efektów inwestycji na rynkach finansowych. Po zabraniu Otwartym Funduszom Emerytalnym części składki, zakres tej różnorodności wyraźnie się kurczy.

Minister pracy Jolanta Fedak twierdzi, że dzięki tej decyzji przyszłe emerytury będą większe. Zwolennicy reformy, w tym liczni ekonomiści, dowodzą, że będzie na odwrót. Czy ta zmiana rzeczywiście wpłynie na wielkość naszych dochodów na starość? I czy możemy się przed tym jakoś zabezpieczyć?

Rządowych zakusów na OFE nie sposób zrozumieć bez przypomnienia, po co w 1999 r. zreformowano system ubezpieczeń społecznych. Nie po to, żebyśmy mieli większe emerytury: od początku...

12236

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]