Reklama

Wolność, tylko jaka?

Wolność, tylko jaka?

18.01.2011
Czyta się kilka minut
To pierwsza taka rewolucja w świecie arabskim: po trwających miesiąc ulicznych protestach prezydent-dyktator Ben Ali uciekł z kraju. Czy Tunezja będzie przykładem dla innych krajów?
J

Jednostka niczym, jednostka zerem" - pisał ponad 80 lat temu Władimir Majakowski, piewca bolszewickiej rewolucji. Nie miał racji: są chwile, gdy jednostka może zmienić wiele, nawet wszystko. Może wywołać reakcję łańcuchową. Choć jest tu jeden warunek: sprzyjające okoliczności. Inaczej jej działania mogą pozostać niezauważone, nawet jeśli dzieją się na oczach tysięcy. Jak samospalenie Ryszarda Siwca po inwazji Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 r. - w czasie ogólnokrajowych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia, w obecności 100 tys. widzów.

"Tunezyjski Siwiec" nazywał się Mohamed Bouazizi, miał 26 lat i mieszkał w prowincjonalnym mieście Sidi Bouzid. Był absolwentem informatyki, ale nie mógł znaleźć pracy. Dlatego utrzymywał się z handlu warzywami na targowisku. Miesiąc temu, 17 grudnia 2010 r., policjanci zarekwirowali mu stragan; rzekomo nie miał...

4826

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]