Reklama

Życie przemienione w sztukę

Życie przemienione w sztukę

18.01.2011
Czyta się kilka minut
BYLIŚMY U KORNELA. Rzecz o Kornelu Filipowiczu - tytuł tej noty jest świadomie wieloznaczny. Odnosi się zarówno do trudnej sztuki życia, jak i do dzieła, które życiem się żywi, czyniąc z niego budulec sztuki. Książka, o której mowa, o obu tych kwestiach traktuje - w odniesieniu do postaci i twórczości Kornela Filipowicza (1913-1990), świetnego prozaika i poety.
P

Przede wszystkim jest ona "portretem wielokrotnym" pięknego człowieka, który sztukę życia opanował w sposób niezrównany. "Pielgrzymowaliśmy do Niego, bo w Nim była bardzo wielka siła pisarskiego przyciągania, magnetyzm pisarski, posiadał on wszelakie nie tylko wewnętrzne, ale zewnętrzne atrybuty majstra cechu pisarskiego" - pisze Jerzy Pilch. "Ludziom życzliwy, powściągliwy w wyrażaniu ocen, szczery i autoironiczny" - tak wspomina przyjaciela Stanisław Różewicz. O zmyśle przyjaźni i koleżeństwa, o prawości, rzetelności i "niesamowitym poczuciu humoru" czytamy u Urszuli Kozioł. O "rozumieniu języka codzienności" i poufałych związkach z przedmiotami - u Jerzego Kronholda. "Był wcieleniem spokoju, rozsądku i oględnego humoru... jego sądy o czasach były ostre, o ludziach - ostrożne" (Janina Katz); "był pisarzem i człowiekiem wyprostowanym, wolnym" (Adam Zagajewski).

...
4059

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]