Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
społeczeństwo obywatelskie
Artykuły na ten temat
Nikt mną nie rządzi
Katarzyna Anna Klimowicz
,
Jędrzej Dudkiewicz
Katarzyna Anna Klimowicz, ekspertka ds. demokratycznych innowacji: Polityka może funkcjonować w inny sposób, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Chodzi o jak…
Jesteśmy potrzebni
Paweł Bravo
Kolejka do komisji wyborczej to wspaniała rzecz. Na moment staje się jasne, że jednak jesteśmy potrzebni. Nasze poglądy, postawy, skłonności, a także rozum i…
Zobaczmy, co się z nami stało
Rafał Matyja
Restrykcje związane z epidemią przyjęliśmy, bojąc się losu północnych Włoch, a nie z lęku przed autorytetem władzy. To dobry punkt wyjścia do zdefiniowania…
Jestem twoim koszmarem
Mariusz Sepioło
Atak zaczyna się wtedy, kiedy tłum uznaje, że fotoreporter „nie jest od nich”. Nie krzyczy tych samych przyśpiewek, nie rzuca obelgami.
Lekcja nieistniejącego języka
Paweł Marczewski
Po protestach w obronie sądów zapanowała moda na bezpartyjne „no logo”. Ale popularność nacjonalizmu i postaw ksenofobicznych wśród młodych dowodzi głodu…
Czas przebudzenia
Szymon Hołownia
Do końca życia całować będę rewers podobizn Jarosława Kaczyńskiego, bo to jemu zawdzięczam w ostatnich dniach coś, co szumnie określiłbym mianem swojego…
Internet to stan ciągłego pijaństwa
Ethan Zuckerman
,
Michał Kuźmiński
Ethan Zuckerman, badacz mediów cyfrowych z MIT: Tracimy zaufanie do władz i instytucji, za to zwracamy się ku populistom. Dzięki sieci możemy próbować to…
Godność w pakiecie
Karol Templewicz
Jeżeli ktoś się jeszcze dziwi, że PiS doszedł do władzy, powinien posłuchać, o czym rozmawiają ludzie.
Obcy we własnym kraju
Miłada Jędrysik
,
Michał Łuczewski
Michał Łuczewski, socjolog, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II: Dziś wcieleniem polskiego ludu są narodowcy. Jeśli w 1989 r. można było zawrzeć…
Co dziś znaczy bunt
Paweł Marczewski
Masowo czy punktowo? Różnice akcji ulicznych KOD i Partii Razem to echo dylematów wszystkich ruchów protestu świata.
Życie pozarządowca – kalendarium 20-lecia
Piotr Frączak
Nie brakuje przekonanych, że podział "my-oni" jest już nieuprawniony, jednak problem określenia zasad współpracy władzy i społeczeństwa pozostał.
Samotni gracze
Jerzy Szacki
Pora zastanowić się nad tym, jak funkcjonuje dzisiaj nasze demokratyczne państwo. mimo werbalnego uznania dla zasady pomocniczości, trzeci sektor częściej jest…
Czas zmiany kursu
Tomasz Schimanek
Po blisko 20 latach budowy sektora obywatelskiego w Polsce większa jego część ma problemy z prowadzeniem działalności, zaś "jego" ludzie odchodzą do…
Waga mrówczych działań
Janina Ochojska
,
Kuba Wygnański
,
Radosław Gawlik
Skąd wyszliśmy, dokąd idziemy - dyskusja o kondycji społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Rozmawiał Piotr Frączak
Na końcu rankingu
Ryszard Szarfenberg
Bez partnerstwa władzy publicznej i organizacji społecznych nadzieje na szybki rozwój społeczeństwa obywatelskiego okażą się płonne.
Nie takie znowu pozarządowe
Paweł Załęski
Trzeci sektor jest elementem ponowoczesnego systemu opiekuńczego; pozwala ukrywać rzeczywistą skalę wydatków publicznych oraz polityczną za nie…
Droga ludzi zbędnych
Kuba Wygnański
Kuba Wygnański, społecznik: Do części wykluczonych nie da się dotrzeć opowieściami o wędkach i rybach. Oni są ustawieni tylko na rybę i to nawet nie na łososia…
Nauka małych cnót
Jerzy Buzek
Nie szukam pomocy, bo i tak jej nie dostanę. Nie szukam pracy, bo i tak jej nie znajdę. Nie jestem nic wart. Tak myślą o sobie np. ludzie długotrwale…
Idea farmera
Przemysław Wilczyński
Historia Lubczy wraca do punktu wyjścia, bo siłą tutejszych rolników znów staje się wspólnota, oparta na skutecznym pomyśle na prowadzenie gospodarstw, pomocy…
Jak stracić, by zyskać
Halina Bińczak
Przedsięwzięcia służące dobru ogólnemu podejmuje się nie licząc na zysk, jednak potrzeba na to pieniędzy. Ich źródłem są darowizny, składki, środki publiczne,…
Na wagę złota
Jolanta Koral
Jak znaleźć drogę, na której dla każdego znalazłoby się miejsce, która prowadziłaby ludzi po przejściach i bez wiary w siebie w jakieś inne, lepsze życie?…
Czynami wolności się uczyć
Piotr Frączak
Wiele lat temu Maria Dąbrowska stwierdziła: "Nie dzieje się w Polsce nic naprawdę wielkiego, mądrego i dobrego, coby nie było przeniknięte świadomie albo…
Coś dobrego
Henryk Wujec
"...na koniec oni
Procenty i ludzie
Jerzy Hausner
,
Stefan Wilkanowicz
ANNA MATEJA: - Katolicki intelektualista i lewicowy polityk, których połączyła ekonomia społeczna, nienastawiona na zysk. Jakie doświadczenia doprowadzają do…
Wspólnota mieszańców
Jacek Kurczewski
Konkurs wspinania na moja (czyli słup). Lipnica Wielka, Orawa, lipiec 2006 r. / fot. WOJCIECH NOWICKI / visavis.pl
Ramię władzy i dłoń sąsiada
Jakub Wiśniewski
"Jaka jest różnica między kapitalizmem a komunizmem? W kapitalizmie człowiek wyzyskuje człowieka, a w komunizmie - odwrotnie. To powiedzenie dobrze oddaje…
Wsparcie dla małych bohaterów
Marzena Mendza-Drozd
,
Piotr Frączak
W starych, tradycyjnych strukturach - takich jak państwo, naród, Kościół - ludzie nie znajdują już odpowiedzi na swoje potrzeby i szukają czegoś nowego. (…)…
CAL do celu
Konrad Piskała
O rozwoju kraju świadczy nie tylko wysokość dochodu narodowego czy średniej pensji - bo to szybko można nadrobić - ale także aktywność wspólnot lokalnych. To,…
Proszę państwa, organizujmy się
Grażyna Gęsicka
Strzegowa /Fot. WOJCIECH PRAŻMOWSKI / Imago Mundi / visavis.pl
Nie wszyscy muszą fruwać
Katarzyna Żelazek
Centrum Inicjatyw Obywatelskich powstało w Słupsku w 1994 r. Wcześniej, jako Słupskie Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych, wspierało i rozwijało…
Pomysły innych ludzi
Jakub Rudnicki
Elbląg to tylko miasto powiatowe liczące 120 tysięcy mieszkańców, jednak od początku lat 90. istnieje w nim silne środowisko liderów organizacji pozarządowych.
Nierozsądny romantyzm
Henryk Wujec
Chciałbym iść pod prąd, przeciwko powszechnej obecnie tendencji kalkulowania i zahandlowania: "przebaczę ci, jeśli się pokajasz", "przeproszę, jeśli…
Polska – nie dla idiotów!
Kuba Wygnański
Słowo "idiota" pochodzi z greckiego (idiotes) i oznacza kogoś, kto nie jest zainteresowany sprawami publicznymi, dyletanta, osobę skupioną wyłącznie na…
Produkt regionalny
Agnieszka Sabor
Fotografie ilustrujące dodatek pochodzą z projektu "Małopolska. Fotografie. To niczego nie wyjaśnia, zorganizowanego przez Fundację Imago Mundi we…
Państwo „na musie"
Halina Bińczak
O potrzebie zawarcia w Polsce paktu społecznego mówiło się jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w 2005 r. I niby wszystko ku niemu zmierza: "za są…
Kto ma prawo mówić w imieniu innych?
Marzena Mendza-Drozd
,
Piotr Frączak
Każdy by sobie życzył takiej władzy publicznej, która podejmując decyzje, brałaby pod uwagę jego interesy: jako pracownika, konsumenta, pacjenta, bywa że…
Czego władza nie może...
Tomasz Märtz
Państwo solidarne nie tylko realizuje jak najszerzej zasadę sprawiedliwości społecznej, kiedy jedni poświęcają się na rzecz innych, ale też stara się, by ci…
Nowe przymierze
Jane Lewis
W 1996 r. największa brytyjska organizacja reprezentująca organizacje pozarządowe (nazywane na Wyspach ochotniczymi) utworzyła niezależną komisję ds.…
Pakty, nie z diabłem
Zbigniew Wejcman
Współpracę sektora obywatelskiego z władzami publicznymi zdominowało w ostatnich latach opracowywanie kolejnych projektów ustaw o organizacjach pozarządowych.…
Rzeczpospolita Samorządna
Henryk Wujec
Nieco starszym nazwa ta przypomni program "Solidarności", przyjęty podczas drugiej tury pierwszego zjazdu związku we wrześniu 1981 r. Nazwa symbolizowała…
Gwatemala i co ty na to?
Kuba Wygnański
Coraz częściej chodzi mi po głowie fragment piosenki Jacka Kleyffa: "W telewizji czterech znawców od nawozów i od świata przewiduje, co się stanie w…
Nowe w Hrubieszowie
Piotr Frączak
W 1822 r. car Aleksander I zatwierdził powołane w dobrach Stanisława Staszica Towarzystwo Rolnicze Hrubieszowskie. Była to instytucja wyjątkowa, opierająca się…
Rzecz Obywatelska (15/2007)
Anna Mateja
,
Piotr Frączak
"Tygodnik Powszechny" był niezależną inicjatywą obywatelską w nieobywatelskim państwie, jakim była PRL. Dziś organizacje pozarządowe - tzw. trzeci sektor…
Rzecz Obywatelska (39/2005)
Anna Mateja
W dodatku:
Spełniona obietnica?
Tadeusz Szawiel
W pracę połowy polskich organizacji pozarządowych zaangażowani są wolontariusze (blisko 1,6 mln). Potencjał jest zatem ogromny. W latach 1999-2002 powstało 14…
Sąsiedzi z niechcianego miasta
Agnieszka Sabor
Zaczęło się w sposób zupełnie nieoczekiwany: od awantury. Sąsiadka z piętra wyżej - uciążliwa stara panna, bądź to dokarmiająca okoliczne gołębie i bezpańskie…
Gdy wiem, co robić...
Najważniejsze jest obudzenie w ludziach poczucia wspólnej sprawy, solidarności, czegoś, co w psychologii nazywane jest I'm not alone. Poczucie, że nie jest się…
Inni, a tacy sami...
Stanisław Sroka
Człowiek średniowiecza był do nas bardzo podobny, a jednocześnie bardzo od nas różny. Borykał się z problemami, z którymi i my musimy sobie radzić. Tyle tylko…
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »