Reklama

Obcy we własnym kraju

19.06.2016
Czyta się kilka minut
Michał Łuczewski, socjolog, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II: Dziś wcieleniem polskiego ludu są narodowcy. Jeśli w 1989 r. można było zawrzeć kompromis z komunistami, to dlaczego nie mielibyśmy zawrzeć kompromisu z samymi sobą?
Pierwszomajowy pochód nacjonalistów i reakcja przechodniów, Warszawa 2016 r. Fot. Maciek Markowski / FORUM
M

MIŁADA JĘDRYSIK: Liberalne elity wciąż nie mogą się nadziwić, że wygrało PiS, i nie pojmują, czemu nadal zdecydowanie prowadzi w partyjnych sondażach. Dlaczego to takie trudne do zrozumienia?

MICHAŁ ŁUCZEWSKI: Pierwszy kłopot z polską liberalną inteligencją polega na tym, że jest konserwatywna. A drugi – że o tym nie wie. Powinna się dziwić samej sobie, ale dziwi się wszystkim wokół. Niestety, z tego zdziwienia jakoś nie zrodziła się żadna filozofia. Zdziwienie inteligencji jest raczej znakiem rosnącej dezorientacji w świecie, bo dziwi się już tak od dwóch stuleci. Pod tym względem jest niesłychanie stała i o wiele bardziej konserwatywna niż chłopi czy robotnicy.

Źródło wszystkich naszych dróg możemy znaleźć u Słowackiego. My wszyscy z niego. I Przybyszewski, i Brzozowski, i Gombrowicz, i Rymkiewicz, i Wojtyła. Słowacki opisał „...

21028

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]