Reklama

Obcy we własnym kraju

Obcy we własnym kraju

19.06.2016
Czyta się kilka minut
Michał Łuczewski, socjolog, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II: Dziś wcieleniem polskiego ludu są narodowcy. Jeśli w 1989 r. można było zawrzeć kompromis z komunistami, to dlaczego nie mielibyśmy zawrzeć kompromisu z samymi sobą?
Pierwszomajowy pochód nacjonalistów i reakcja przechodniów, Warszawa 2016 r. Fot. Maciek Markowski / FORUM
M

MIŁADA JĘDRYSIK: Liberalne elity wciąż nie mogą się nadziwić, że wygrało PiS, i nie pojmują, czemu nadal zdecydowanie prowadzi w partyjnych sondażach. Dlaczego to takie trudne do zrozumienia?

MICHAŁ ŁUCZEWSKI: Pierwszy kłopot z polską liberalną inteligencją polega na tym, że jest konserwatywna. A drugi – że o tym nie wie. Powinna się dziwić samej sobie, ale dziwi się wszystkim wokół. Niestety, z tego zdziwienia jakoś nie zrodziła się żadna filozofia. Zdziwienie inteligencji jest raczej znakiem rosnącej dezorientacji w świecie, bo dziwi się już tak od dwóch stuleci. Pod tym względem jest niesłychanie stała i o wiele bardziej konserwatywna niż chłopi czy robotnicy.

Źródło wszystkich naszych dróg możemy znaleźć u Słowackiego. My wszyscy z niego. I Przybyszewski, i Brzozowski, i Gombrowicz, i Rymkiewicz, i Wojtyła. Słowacki opisał „...

21028

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

lud tradycyjnie między młotem i kowadłem.

w stronę PiS. A powyższy wywiad roi się od półprawd.

Mam nadzieję, że drŁuczewski myli się w swoich analizach dotyczacych inteligencji i całego społeczeństwa. Inaczej czeka nas wizja Polski opisana w ,,Białymstoku" Marcina Kąckiego. Dość przerażajace. Od inteligenta,którym niewątpliwie jest dr Łuczewski, oczekiwałbym raczej potępienia niż aprobaty ruchów nazistowskich.

Jak dogadać się betonem? Z fanatykami? Jak gej ma dogadać się z narodowcem, który chciałby wysłać go do gazu? Jak? Zwolennik aborcji z jej przeciwnikiem? Terlikowski z np. Zandbergiem? o. Rydzyk i ks. Boniecki? Jak?

Otóż Szanowna Pani, z betonem rozmawia się przy pomocy młota.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]