Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
relacje polsko-żydowskie
Artykuły na ten temat
Czy izraelskie wycieczki znów przyjadą do Polski
Karolina Przewrocka-Aderet
Wraca temat izraelskich wycieczek edukacyjnych szlakiem Zagłady, wstrzymanych do odwołania w czerwcu 2022 r., a wcześniej przerwanych przez pandemię.
Ćwiczę zachwyt. Felieton Zuzanny Radzik
Zuzanna Radzik
Dialog chrześcijan i Żydów to nie jest oczywisty stan spraw.
Opowiadam Polskę na nowo
Alex Danzig
,
Jacek Taran
Alex Danzig, organizator wyjazdów młodzieży izraelskiej do Polski: Lekcje o zagładzie są bardzo ważne, ale nie można zbudować pamięci tylko na cierpieniu.…
Miejsce w szeregu
Paweł Bravo
Dawno nie otrzymaliśmy tak dotkliwej lekcji tego, jak się kończy lekceważenie międzynarodowego kontekstu pozornie czysto krajowych działań. W stosunkach z …
Polska i Izrael: słonie w składzie porcelany
Karolina Przewrocka-Aderet
To historia o niezrozumieniu istoty rzeczy, które kolejny raz doprowadziło do dyplomatycznej katastrofy między Polską i Izraelem.
Po terminie
Karolina Przewrocka-Aderet
Zmiana w zasadach reprywatyzacji ma położyć kres oszustwom. Przy okazji może pozbawić ojcowizny pewnego cichego bohatera Polski i Izraela.
Biedni Żydzi, dobrzy Polacy
Anita Piotrowska
„Ciotka Hitlera” i „Cudak” – przed nami filmy tematycznie i stylistycznie wręcz skrojone dla telewizji publicznej, gotowe do emisji w czasie największej…
Trwanie śladu
Mateusz Fałkowski
Upamiętnienie Polaków, którzy zginęli, ratując żydowskich sąsiadów, to jedna z naszych historycznych zaległości. Nie jest wymierzone w kogokolwiek, przypomina…
Wina niczyja
Magdalena Nowicka-Franczak
Po dwudziestu latach od „Sąsiadów” Jana Tomasza Grossa dorobiliśmy się sporej biblioteki dzieł o polskich postawach wobec Zagłady. Ostatnie książki z tej…
Płuczki
Andrzej Stasiuk
To są Antydziady dziejące się w jasnym świetle dnia. Lud idzie za wieś w miejsce ponure i odludne, by odprawiać rytuały. Jakieś antynabożeństwo starsze od…
Klasa i kasa
Michał Okoński
Muzeum POLIN ma w końcu nowego dyrektora – i ma w końcu pieniądze z tzw. grantu norweskiego. Pomyślne zakończenie kryzysu wokół placówki wiąże się jednak z…
Ministerstwo kluczy
Michał Okoński
„Oskarżenia, jakie formułował pod moim adresem pan minister Gliński, były fałszywe” – mówił „TP” Dariusz Stola, b. dyrektor Muzeum POLIN. Po naszej publikacji…
Resort Glińskiego i pięć milionów euro
Redakcja
„Wszystkie oskarżenia, jakie formułował pod moim adresem pan minister Gliński, były fałszywe” - mówi Dariusz Stola, niedawny dyrektor Muzeum Historii Żydów…
Powód za pięć milionów
Dariusz Stola
,
Michał Okoński
Dariusz Stola: Idę do ministerstwa, mówię, że się cieszę z tego spotkania, bo najwyższy czas brać się do roboty. I słyszę, że nie: że musimy o tym poważnie…
Polityczne deale w cieniu Zagłady
Karolina Przewrocka-Aderet
Nawołując w czasie izraelskich obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz do szacunku wobec ofiar Zagłady, premier Netanjahu sam potraktował je instrumentalnie…
Rocznica w rękach oligarchy
Ofer Aderet
Decyzja, aby w Yad Vashem udzielić głosu prezydentowi Rosji, ale odmówić tego prezydentowi Polski, to błąd. Może zostać odebrana tak, jakby władze Izraela…
Rozgrywanie pamięci
Karolina Przewrocka-Aderet
Nie udzielając głosu prezydentowi Dudzie, Izrael nie udziela go Polsce: tej, w której przez ostatnich 30 lat wykonano ogromną pracę nad pamięcią o polsko-…
Popiół na sercu
Barbara Engelking
MEDAL ŚW. JERZEGO Odpowiedzialność i troska mają wymiar społeczny. Chociaż zarzuca nam się uprawianie pedagogiki wstydu, a my w rewanżu określamy obecną…
Lekcje troski
Michał Okoński
MEDAL ŚW. JERZEGO Kapituła nagradza Barbarę Engelking za przywracanie naszej pamięci imion i nazwisk ofiar Zagłady. Za empatię i wrażliwość, z jaką opisuje ich…
Poza słowami
Michał Okoński
MEDAL ŚW. JERZEGO Barbarze Engelking nie chodzi o nasze samopoczucie. Nie chodzi też o „wizerunek Polski”. Chodzi o empatię wobec tych, którzy zginęli. O…
Czaszka z wykrzyknikiem
Tadeusz A. Olszański
Autor „Kresu iluzji” przekonuje czytelnika, że winni pogromu we Lwowie byli polscy lwowianie, wszyscy lub prawie wszyscy: tchórze, którzy nie chcieli walczyć…
Wypadłem z pamięci jako zmarły
Justyna Pobiedzińska
W przestrzeni publicznej Zelowa koło Łodzi próżno by szukać informacji, że przed wrześniem 1939 r. jedną trzecią miasteczka stanowili Żydzi. Odnajdźmy ich…
Kraj pod skórą
Patrycja Bukalska
To opowieść o Polakach mieszkających w Izraelu. Lub raczej o ludziach, którzy w Izraelu uważani są za Polaków, a w Polsce za Żydów.
Chmura z żydowskich pierzyn
Dariusz Kosiński
Polski teatr wraca do Jedwabnego za sprawą Pawła Passiniego i Artura Pałygi. W tytule ich przedstawienia zatarta nazwa miasta („J.d....e”) i słowo „zapominanie…
Atak na ambasadora
Karolina Przewrocka-Aderet
Pięć lat więzienia: tyle grozi Izraelczykowi, który pod ambasadą w Tel Awiwie zwyzywał i opluł ambasadora Marka Magierowskiego.
Sąd nad nami
Piotr Sikora
Trudno ocenić, na ile agresja tłumu w Pruchniku miała antysemicki charakter, a na ile była skierowana przeciwko konkretnemu człowiekowi, jednemu z Dwunastu,…
Polska–Izrael: wyjście z obłędu
Dariusz Rosiak
W sprawach przeszłości wojennej nie dogadamy się z Izraelczykami, zanim nie dogadamy się sami ze sobą, czyli być może nigdy. Są jednak rejony historii, w…
Polska, Izrael i przeklęte problemy
Michał Okoński
Nieprzepracowane wciąż krzywdy, wyparte poczucie winy i coraz bardziej swobodne podejście do historii pozostaną, niezależnie od tego, kto wygra wybory nad…
Wzrok odzyskiwany
Dariusz Stola
,
Piotr Kosiewski
Dariusz Stola: Wychodzących z Muzeum POLIN pytamy, co zapamiętali (bez sugerowania odpowiedzi). Cieszę się, bo często słyszymy: teraz rozumiem, że dzieje Żydów…
Nie wiedzieliśmy?
Lektor
Rok z życia linoskoczka
Mikołaj Grynberg
,
Michał Okoński
MIKOŁAJ GRYNBERG, pisarz: Z rozmów z nauczycielami i z rodzicami żydowskich dzieci wiem, że w szkołach znowu się pojawia sformułowanie „mydło”, że się słyszy „…
Dla świętego spokoju
Przemysław Wilczyński
W Biłgoraju ma stanąć dom handlowy. „Na terenie przy kirkucie” – mówi inwestor. „Na ludzkich kościach” – uważają protestujący. To niejedyne w Polsce miejsce,…
Apetyt na polakożerców
Marcin Napiórkowski
Antypolonizm jest dziś poręcznym narzędziem opisu transformacji ustrojowej, historii, kultury i polityki. Pozwala wyjaśnić upadek fabryki, oscarowy sukces „Idy…
Problem polsko-polski
Yehuda Bauer
,
Karolina Przewrocka-Aderet
Prof. Yehuda Bauer, historyk: Prawdziwym przedmiotem debaty wokół polsko-izraelskiej deklaracji premierów jest walka narodowego, prawicowego rządu z polskim…
Zostawcie historię historykom
Karolina Przewrocka-Aderet
Ustawa o IPN wciąż nie daje o sobie zapomnieć: wkrótce po wycofaniu przez Sejm jej najbardziej kontrowersyjnych zapisów i po deklaracji premierów Polski i…
Szabat premierów
Karolina Przewrocka-Aderet
Pechowy tydzień dla Benjamina Netanjahu: walka z ultraortodoksyjnymi politykami o obowiązkową dla ich elektoratu służbę wojskową, ciąg dalszy sagi oskarżeń o…
Po co nam to było
Paweł Bravo
Po zmianie ustawy o IPN i wspólnym oświadczeniu premierów Izraela i Polski wszyscy powinni być zadowoleni – tylko dlaczego trudno czuć ulgę?
Izrael ustąpił Polsce
Karolina Przewrocka-Aderet
Premier Netanjahu dał Polsce w zamian prawdziwy skarb: uznanie dla polskiej narracji o II wojnie światowej – komentują izraelskie media.
Ustawa o IPN: Po co nam to było
Paweł Bravo
Po wspólnym oświadczeniu premierów Izraela i Polski wszyscy powinni być zadowoleni – tylko dlaczego trudno czuć ulgę?
Porozumienie z Izraelem
Karolina Przewrocka-Aderet
Osiem godzin – tyle w wydaniu rządu trwało wycofanie się z bezsensownych zapisów ustawy o IPN.
Pejzaż po katastrofie
Joanna Niżyńska
Przez ostatnie ćwierć wieku, zwłaszcza po debacie o Jedwabnem, tworzyliśmy w USA coraz lepszy obraz Polski. Po nowelizacji ustawy o IPN nasza praca legła w…
Polska wrażliwość
Michał Okoński
Dlaczego rządowi przeszkadza obecność Barbary Engelking w instytucji zajmującej się pomnikami Zagłady w naszym kraju?
Pamięć o Ablu
Michał Okoński
W książce „Dalej jest noc” nie chodzi o polską winę. Nie chodzi o nas i o nasze samopoczucie. Chodzi o tych, którzy zginęli, i którzy też byli przecież „nasi”.
Narodowy Dzień Pamięci Skomplikowanej
Michał Okoński
Mamy święto państwowe, które upamiętnia Polaków ratujących Żydów. Nie mamy święta, które upamiętnia polskich obywateli zamordowanych w Zagładzie.
Episkopat widzi konieczność
Michał Okoński
Biskupi mówią o dialogu polsko-żydowskim opartym na prawdzie, zaufaniu i wzajemnym szacunku. Przyjrzyjmy się z szacunkiem komunikatowi z ich ostatniej…
Pewnego razu w Jerozolimie
Karolina Przewrocka-Aderet
Wobec wielu niewiadomych i cytowań „za anonimowymi izraelskimi źródłami” o spotkaniu delegacji polskiej i izraelskiej można powiedzieć niewiele. Z całą…
Ich krew nie była taka czerwona
Aleksander Smolar
,
Michał Okoński
ALEKSANDER SMOLAR: W miarę wspólna opowieść o Polsce rozjechała się po Smoleńsku. Znów żyjemy na cmentarzach, opowiadając tragiczne historie o polskim losie.…
Niepoliczalni
Michał Okoński
Pisanie tekstu o tym, jak szacować liczbę Żydów, których w czasie wojny zabili Polacy, jest doświadczeniem upiornym. W gąszczu cyfr ginie ludzki los.
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »