Reklama

Biedni Żydzi, dobrzy Polacy

Biedni Żydzi, dobrzy Polacy

05.07.2021
Czyta się kilka minut
„Ciotka Hitlera” i „Cudak” – przed nami filmy tematycznie i stylistycznie wręcz skrojone dla telewizji publicznej, gotowe do emisji w czasie największej oglądalności.
Kadr z filmu „Ciotka Hitlera” MATERIAŁY PRASOWE TVP
K

Kilogram cukru i litr spirytusu – tyle można było dostać na ziemiach polskich za ukrywającego się Żyda. Filmy wyprodukowane i dystrybuowane przez TVP w ramach cyklu „Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat” wzięły sobie za cel obalenie stereotypu Polaka-szmalcownika czy Polaka-szabrownika, stawiając na pierwszym planie tych „sprawiedliwych”. Cokolwiek pojawiłoby się na ekranie – jakiekolwiek postawy, dylematy, zagrożenia – bilans musi wyjść na plus.

W „Ciotce Hitlera” Michała Rogalskiego według scenariusza Wojciecha Tomczyka Żydzi są ratowani nawet wtedy, kiedy bardzo tego nie chcą. Jak bezimienny mecenas (Sebastian Pawlak), jego żona (Marta Ścisłowicz) i ich kilkuletnia córeczka, którzy po ucieczce z getta tułają się po obcych progach. Zmuszeni opuścić dotychczasową kryjówkę, odbijają się od kolejnych drzwi, ale on jest już wrakiem człowieka i postanawia, że oddadzą się...

6924

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]