Reklama

Episkopat widzi konieczność

Episkopat widzi konieczność

18.03.2018
Czyta się kilka minut
Biskupi mówią o dialogu polsko-żydowskim opartym na prawdzie, zaufaniu i wzajemnym szacunku. Przyjrzyjmy się z szacunkiem komunikatowi z ich ostatniej konferencji.
Sala obrad Konferencji Episkopatu Polski, 13 marca 2018 r. / Fot. Stanisław Kowalczuk / East News
Sala obrad Konferencji Episkopatu Polski, 13 marca 2018 r. / Fot. Stanisław Kowalczuk / East News
P

Pośrodku najpoważniejszego od lat kryzysu w stosunkach Polski ze światem, gdy strategiczny sojusznik się dystansuje, zaprzyjaźnione do niedawna stolice wysyłają upomnienia, a wyniki badań w kraju pokazują dramatyczny wzrost niechęci do przedstawicieli wszystkich innych nacji, trudno się dziwić, że biskupi polscy dostrzegają problem. Wśród zapewnień o „synowskim oddaniu” papieżowi, wyrazów wdzięczności dla KAI za 25 lat działalności, a także zachęt do włączenia się w Narodowy Program Trzeźwości i „niezwłocznego podjęcia” prac legislacyjnych nad projektem „Zatrzymaj aborcję”, Episkopat – czytamy w komunikacie z jego ostatniego spotkania – widzi konieczność „kontynuowania dialogu polsko-żydowskiego opartego na prawdzie, zaufaniu i wzajemnym szacunku”.

Sceptyk gotów wprawdzie zapytać, czy zamiast rytualnego odwoływania się w tym kontekście do „heroicznych postaw Polaków, którzy ryzykując życiem, pomagali prześladowanym Żydom podczas II wojny światowej” nie można było albo napisać coś od siebie, albo przynajmniej zacytować list na 25-lecie soborowej deklaracji „Nostra Aetate”, opublikowany, bagatela, w 1990 r. Problemem w dyskusji wokół ustawy o IPN są przecież nie ci, którzy pomagali, i nawet nie ci, którzy „pozostali obojętni na tę niepojętą tragedię”, ale ci, „którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do śmierci Żydów”. „Pozostaną oni na zawsze wyrzutem sumienia także w wymiarze społecznym” – pisali 28 lat temu biskupi, kontynuując: „Choćby tylko jeden chrześcijanin mógł pomóc, a nie podał pomocnej ręki Żydowi w czasie zagrożenia lub przyczynił się do jego śmierci, każe to nam prosić nasze Siostry i Braci Żydów o przebaczenie”.

Dziś prośby o przebaczenie nie ma. Nie ma refleksji nad wiekami antyjudaizmu w kościelnym nauczaniu. Nie ma wezwania polityków do opamiętania. Nie ma troski o Żydów, którzy boją się o własną przyszłość w Polsce (choć trzeba dodać, że wspomniał o nich w rozmowie z dziennikarzami abp Stanisław Gądecki, i że mówił też o tym Monice Olejnik w TVN 24 bp Rafał Markowski). Jest przypomnienie, że „wszelkie formy antysemityzmu są sprzeczne z zasadami chrześcijańskiej miłości bliźniego”. Bóg zapłać choć za to – resztę możemy dopowiedzieć sobie sami.

Czytaj także: Bp Rafał Markowski: Zrobiłem, co należało

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, redaktor wydań specjalnych i publicysta działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w pisaniu o piłce nożnej i o stosunkach polsko-żydowskich. W redakcji od...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Najwyższy czas obstawić ochroną synagogi i miejsca kultu naszych izraelskich braci wojskiem i policją , jak to ma się w cywilizowanych stolicach takich np jak Berlin czy Paryż

Rozumiem, że według redaktora Okońskiego Episkopat w każdym komunikacie powinien błagać o wybaczenie... ale to by znaczyło, że te poprzednie prośby nie zostały przyjęte !Panie redaktorze...

Jak w tytule - dobrze napisane, w punkt! Osobiście ,gdy czytam kolejny już tekst r.Okońskiego na myśl przychodzi mi pewna anegdota, taki tzw. "kawał", o tym, jak to pijak wyłowił złotą rybkę. Oczywiście rybka prosi o uwolnienie i proponuje spełnienie trzech życzeń. Alkoholik stawia na początku dwa warunki, pierwszy żeby we wszystkich rzekach, jeziorach itd., żeby wszędzie była wódka... Drugi, żeby ze wszystkich kranów, też lała się tylko wódka... W końcu rybka pyta, a jaki jest trzeci warunek? Pijak chwilę się zastanawia i odpowiada:no dobra!, darz pół litra i jesteśmy kwita.

...to by znaczyło, że, niestety, za każdym razem jest za co przepraszać. Zresztą obecne wydarzenia to potwierdzają. Przy okazji zwrócę uwagę, że Jezus nauczał, coby przebaczać nie siedem a siedemdziesiąt siedem razy. Stąd wnoszę, że taka sama nauka dotyczy próśb o przebaczenie czy przeprosin :)

Mam nadzieję, że "cieńzior toże cieławiek" i mam dla niego małą dedykację, taki krótki wiersz. Cenzor zna "Kwiaty polskie"? A może jakiś inny wiersz? Dlatego osobista dedykacja: "Żydzi" Czarni, chytrzy, brodaci/ Z obłąkanymi oczyma/ W których jest wieczny lęk/ W których jest wieków spuścizna/Ludzie /Którzy nie wiedzą, co znaczy ojczyzna/ Bo żyją wszędy/Tragiczni, nerwowi ludzie/ Przybłędy" Ten sam Autor pisząc o swoich "compatriotes" naśmiewał się nieraz właśnie z "żydłaczenia"... Mowa o....??? No właśnie? -o L. Tuwimie, który nigdy nie wyparł się swego żydowskiego pochodzenia, nigdy nie negował, że jest Żydem, a o swoich rodakach pisał też w inny sposób: "Daleki oczywiście od antysemityzmu, zawsze byłem, jestem i będę przeciwnikiem umundurowanych brodaczy i ich hebrajsko-niemieckiego bigosu oraz tradycyjnego kaleczenia mowy polskiej. Najwyższy czas, panowie, obciąć długopołe kaftany i kręcone pejsy, a także nauczyć się szacunku dla języka narodu, wśród którego mieszkacie".

Przypomina mi się to co nasze "elity" mówią o zacofanym, antyeuropejskim ludzie pisowskim. Nie nabijajmy się z takich ludzi ( wyznawców tradycyjnych odizolowanych od reszty społeczeństwa nurtów judaizmu ) nawet gdy sami Żydzi z nich się nabijają.

Szanowni Panowie antysemici z TP-forum, nie pomyśleliście o założeniu ekskluzywnego kółka, własnej stronki antysemicko-faszystowsko-patriotycznej? Tam moglibyście żydłaczyć do woli, bez sromania się na dotkliwą cenzurę.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]