Reklama

Rok z życia linoskoczka

Rok z życia linoskoczka

24.12.2018
Czyta się kilka minut
MIKOŁAJ GRYNBERG, pisarz: Z rozmów z nauczycielami i z rodzicami żydowskich dzieci wiem, że w szkołach znowu się pojawia sformułowanie „mydło”, że się słyszy „do gazu” i „będziecie mieszkać w getcie”. Nic się nie skończyło.
MACIEJ ZIENKIEWICZ / AGENCJA GAZETA
M

MICHAŁ OKOŃSKI: Chciałem porozmawiać o roku, który się właśnie skończył.

MIKOŁAJ GRYNBERG: O moim roku, czy o tym, co się w tym czasie działo w Polsce?

Bardziej mnie Ty interesujesz niż Polska. Bez Twojego doświadczenia i tak się jej nie zrozumie.

Bo ja zrobiłem pewien błąd. Nie wiedziałem, że się nie powinno wydawać książek rok po roku i w kwietniu 2017 ukazał się „Rejwach”, a teraz „Księga Wyjścia”. W obu przypadkach miałem serię spotkań autorskich. Tegoroczna trasa była naprawdę intensywna.

A w międzyczasie znowelizowano ustawę o IPN i dowiedziałeś się, że istnieje antysemityzm.

Wiedziałem to już wcześniej, ale teraz wiem także, że przed tym się nie da uciec.

Opisywałeś swoje doświadczenia z dzieciństwa: co to znaczy być jedynym dzieckiem, które nie idzie do pierwszej komunii albo co to znaczy, że cała klasa...

29623

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zacytujmy fragment wywiadu: "Na czym więc to poczucie zagrożenia polega? Na tym, że któregoś dnia usłyszę, że nie jestem u siebie i nikt nie stanie po mojej stronie. Albo że ci, którzy staną, nie będą słyszani. Wiem, że zawsze są głosy wsparcia, ale czasem bywają tak ciche, że trudno z nich czerpać nadzieję." A teraz fragment z rozmowy przeprowadzonej przez Piotra Zychowicza ze Stanisławem Aronsonem, byłym żołnierzem Armii Krajowej: "W moim oddziale nie spotkałem się z żadnymi przejawami antysemityzmu. Mój przełożony, dowódca Kedywu okręgu warszawskiego AK Józef Rybicki, był niezwykle liberalnym i tolerancyjnym człowiekiem. Od początku wiedział, że jestem Żydem i nie robił z tego powodu najmniejszych problemów. Podobnie koledzy z oddziału - zwykli żołnierze, z którymi ramię w ramię walczyłem z Niemcami." Gratulacje dla pana Okońskiego za kolejny bardzo poprawny politycznie tekst. A tu ciekawy film o antysemityzmie zrobiony przez Izraelczyka. Miłego oglądania życzę: https://dorzeczy.pl/swiat/59201/Zydzi-kontroluja-swiat-Wstrzasajacy-film-Izraelczyka-o-antysemityzmie-wideo.html

A no tak. Jak ktoś powiedział że kiedyś nie spotkał się z antysemityzmem to przekreśla to doświadczenia innych. Moi dziadkowie nie spotkali się z nienawiścią ze strony Ukraińców to oznacza że do rzeź wolynska nie jest prawdą albo to sowiecką przebrani za Ukraińców. Film z linka jest zrobiony przez leffaka więc prawakom odradzam oglądania:D

Mój znajomy z Anglii zmuszony był trzykrotnie zmieniać szkołę dla swojej córki, która padała ofiarą mody na prześladowanie rudych. Jakieś wnioski z tego wyciągniesz a może kogoś potępisz ?

o czym mówi Grynberg. Lubisz wylewać szambo.

Mądrych Żydów na świecie nie brakuje. Jednym z nich jest rabin Hecht z Nowego Jorku. Jego wypowiedzi na temat antysemityzmu są wyważone, trzeźwe i rozsądne. Wypowiedź rabina Hechta w filmie zaproponowanym powyżej.

wprawadza mnie w zadume czesto mysle dlaczego zydzi nie maja dosc opowiadania o tym jak mocno sa nieszczesliwi , Czyzby czuli sie przez to bardziej dowartosciowani ?-Wojna to ptworny temat i ludzie roznie sie zachowuja ,Polacy wydawali Zydow ,a Zydzi wydawali Polakow..Roztrzasanie spraw ,ktore juz dawno powinny byc zamkniete niezbyt dobrze swiadczy o pisarzu.Kazdy Narod ma swoja "latke" Szkot jest chytry ,,Rosjanin -pijak .Polak wszystko potrafi ukrasc. a Zyd je czosnek

Nie ma czegoś takiego jak zamknięte sprawy szczególnie te dotyczące historii. Przykładowo taki Katyń nigdy nie został dobrze przebadany i zaraz się okaże że wcale to nie wina Rosjan a Niemców. A rozmowa o Zagładzie jest nadal kluczowa o ile ktoś chce pamiętać o ofiarach. Niestety Polacy nie chcą. Mają je [ofiary] w dupie tak jak w czasie wojny.

Zwłaszcza, że Mikołaj Grynberg mówi o niedawnym czasie, spłodzenia przez pisowskich aparatczyków, mgr, mgr Ziobrę i Jakiego, tzw "ustawy" i IPN. Proszę sobie przypomnieć, to do przedmówców, to szambo które wtedy zaczęło się wylewać. Ile nam, super katolikom, brakowało do szukania, znakowania i pewno, następnie, wywalania z kraju Żydów? Proszę nie dziwić się anu M.G., że złe wspomnienia wróciły. Dowodem na to jest natychmiastowa reakcja dyżurnych do dawania odporu. Co widać na forum TP także. No cóż, PiS podkulił ogon, został pouczony przez możnych tego świata i , jak na razie, mamy względny spokój z tej strony. Ciekawe na jak długo?

.

Dlaczego Żydzi uciekają z Francji i z Niemiec skoro tam nie rządzi PiS a przyjeżdżają do Polski ? Ambasada RP w Izraelu w latach 2015-2017 wydała prawie 11 tysięcy paszportów. Oznacza to, że w ciągu trzech lat rozdano więcej dokumentów niż w latach 2002-2010! Ponad 7 tys. paszportów wystawiono w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy.

Dla wielu Żydów - zdrajca Jeżeli dla wielu Polaków Julian Tuwim zawsze był Żydem, dla wielu Żydów pozostawał zdrajcą, który wybrał polskość. Tuwim zmagał się ze swoją podwójną tożsamością przez całe życie. Przed II wojną światową opowiadał się za asymilacją Żydów. Był autorem tekstów kabaretowych, w których wyśmiewał "żydłaczenie", innym razem napisał: "Daleki oczywiście od antysemityzmu, zawsze byłem, jestem i będę przeciwnikiem umundurowanych brodaczy i ich hebrajsko-niemieckiego bigosu oraz tradycyjnego kaleczenia mowy polskiej. Najwyższy czas, panowie, obciąć długopołe kaftany i kręcone pejsy, a także nauczyć się szacunku dla języka narodu, wśród którego mieszkacie". "Czarni, chytrzy, brodaci/ Z obłąkanymi oczyma/ W których jest wieczny lęk/ W których jest wieków spuścizna/Ludzie /Którzy nie wiedzą, co znaczy ojczyzna/ Bo żyją wszędy/Tragiczni, nerwowi ludzie/ Przybłędy" - tak przedstawił społeczność współbraci w wierszu "Żydzi".

... ale zawsze mnie zastanawia czemu w "TP"" lub polskiej "Gazecie Wyborczej "poświęca się tyle miejsca na temat Żydów ? Trudno znależć w tych mediach podobne proporcje na temat prześladowania chrześcijan, itp.

Najlepiej pisać tylko o Polakach polskiego pochodzenia, cokolwiek to znaczy. O polskim nieszczęściu, polskim bólu, polskim dramacie. Przecież Polska Chrystusem narodów.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]