Reklama

LITERACKA NAGRODA NOBLA DLA OLGI TOKARCZUK

Olga Tokarczuk, pisarka: W naszym słowniku jest kilkadziesiąt procent obcych słów, które zostały tak spolszczone. To desant z...
Olga Tokarczuk: Historia okrucieństwa wobec zwierząt zapiera dech. Ludzie potrafią być okrutni także wobec siebie, ale tutaj często powstrzymuje ich wiara w Boga, strach przed karą. Za zwierzętami nie wstawiał się ani Bóg, ani prawo.
Tokarczuk uczy patrzenia, które znane, poczciwe rzeczy przemienia w tajemnicze znaki. Mówi przy tym, że nigdy nie stała się prawdziwą pisarką.

OPOWIADANIA OLGI TOKARCZUK DLA „TYGODNIKA"

Zobaczył ich między chaszczami przy strumieniu. Kobieta siedziała na kłodzie i karmiła jedno z dzieci, dwójka innych przytulała się do niej z obu boków. Mężczyzna, wysoki i barczysty, w ciemnozielonej kurtce, kucał nad wodą. Biernacki stężał z przejęcia i cicho wycofał się między młode świerczki.
Wszystko działo się najzupełniej natu­ralnie: samoloty startowały, ludzie rozma­wiali ze sobą w różnych językach, ciężkie grudniowe chmury wisiały nad ziemią gotowe do zimowej komunii - zesłania na ziemię milionów białych płatków śniegu, każdy dla jednego istnienia

Wszystkie artykuły

10.12.2019
Oglądaj Olgę Tokarczuk i inne Noblistki i Noblistów odbierających Nagrody Nobla podczas ceremonii w Sztokholmie.
09.12.2019
Czuję się „bieguńsko” nienobliwie – powtarzała Olga Tokarczuk w wywiadach udzielanych naprędce dziennikarzom tuż przed odebraniem literackiego Nobla.
07.12.2019
Oglądaj na żywo
18.11.2019
RYSZARD KOZIOŁEK, pisarz i literaturoznawca: Sami sobie z naszym codziennym gadaniem nie wystarczamy. To powieści potrafią zintegrować globalną wiedzę o świecie i nasz indywidualny los.
04.11.2019
Olga Tokarczuk, pisarka: Powieść jest nośnikiem obrazów i treści, ale też wskaźnikiem moralnym. Jest w naszym zwariowanym świecie wartością, czymś stałym. Traktuję ją bardzo, bardzo serio.
Olga Tokarczuk na ubiegłorocznym Festiwalu Conrada, Kraków, 24 października 2018 r. / fot. fot. Robert Słuszniak / ConradFestival.pl
21.10.2019
Laureatka literackiego Nobla jest naszym stałym gościem – będzie z nami również w tym roku. W najbliższy weekend spotka się z publicznością krakowskiego festiwalu literatury.
14.10.2019
Wszystko to razem tak wstrząsa, tak zapada w pamięć, że będzie się śniło po nocach. Oto „Drach” Szczepana Twardocha w wersji Aleksandra Nowaka.
14.10.2019
Kilka razy w życiu zdarzyło mi się czytać coś i mieć wrażenie, że już to znam, już to wiem, lecz nie jest to ten rodzaj wiedzy, który przychodzi z zewnątrz, ale potężne „tak” tkwiące we...
14.10.2019
Tak, Olga Tokarczuk jest pisarką dobra, ale w tym rozumieniu, w jakim ludzkie opowieści są lekarstwem na metafizyczny horror istnienia.
14.10.2019
8–14 października

Strony

Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk to wydarzenie dla pokolenia dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków symboliczne. Potwierdzające, że do grona czytelników, których formowały jej pierwsze powieści,...