Reklama

Sequel z Olgą Tokarczuk w głównej roli

Sequel z Olgą Tokarczuk w głównej roli

15.04.2019
Czyta się kilka minut
Wszyscy lubimy zamknięte opowieści, bo dają nam poczucie sensu i spełnienia” – mówiła Olga Tokarczuk po odebraniu w ubiegłym roku Między­narodowej Nagrody Bookera.
W

Wiele wskazuje na to, że bardziej od oryginalnych historii lubimy jednak sequele – szczególnie te brytyjskie. Wbrew pozorom nie mam tu jednak na myśli kolejnych odcinków serialu „Brexit”, lecz wyróżnienia tłumaczonych na język angielski powieści Tokarczuk.

Podczas gdy autorka podróżuje po świecie, opowiadając o nagrodzonych w zeszłym roku w Londynie „Biegunach” w przekładzie Jennifer Croft, na krótką listę nominowanych do Bookera książek trafiła właśnie zekranizowana dwa lata temu przez Agnieszkę Holland powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Jej tłumaczką jest Antonia Lloyd-Jones, słusznie nazywana „jednoosobową ambasadą polskiej kultury”. I mimo że przewodnicząca kapituły Międzynarodowego Bookera Bettany Hughes stawia na „niespodziewane i nieprzewidywalne narracje”, jesteśmy spokojni, bo w Wielkiej Brytanii możliwe jest niemal wszystko, z podwójnym Bookerem włącznie – proszę zerknąć do biogramu Hilary Mantel. Zwycięzców – albo zwyciężczynie – poznamy 21 maja. ©℗

Czytaj także: Magdalena Barbaruk: Biegnij, Olga, biegnij!

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Od 2018 r. związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, redaktorka wydania internetowego, autorka tekstów o tematyce kulturalnej i społecznej. W 2019 r. nominowana do nagrody Polskiej Izby Książki...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]