Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

14.10.2019
Czyta się kilka minut
8–14 października
D

DWADZIEŚCIA PIĘĆ TYSIĘCY

Na terenie nowohuckich Kujaw w Krakowie powstanie Las Prawiek – ogłosił w związku z przyznaniem literackiego Nobla Oldze Tokarczuk prezydent Jacek Majchrowski. Nazwa lasu nawiązuje do wydanej w 1996 r. powieści „Prawiek i inne czasy”. Wydarzenie będzie częścią Festiwalu Conrada, a na sadzenie 25 tys. drzew zapraszamy już 29 października 2019 r. o godz. 10.00.

DWANAŚCIE TYSIĘCY

Jedna z sieci księgarń poinformowała, że tylko w ciągu 10 godzin od ogłoszenia laureatów Nagrody Nobla sprzedała 12 tys. książek Olgi Tokarczuk. „Efekt Nobla” zaczął być wyraźnie zauważalny już po godz. 14. Przed otrzymaniem wyróżnienia od Akademii Szwedzkiej nagrodzone Nike w 2015 r. „Księgi Jakubowe” sprzedały się w nakładzie 170 tys. egzemplarzy.

SIEDEMSET TYSIĘCY

Z kolei minister Gliński poza obietnicą doczytania powieści noblistki chwali się także, że resort kultury wydał w ciągu dwudziestu lat ponad 700 tys. zł na tłumaczenia książek Olgi Tokarczuk. Cieszymy się, że odpowiedzialny za te działania Instytut Książki spełnia statutowe obowiązki, do których należy promocja polskiej literatury za granicą. Książki noblistki przetłumaczono dotąd na 19 języków.

BEZCENNE

Tłumaczenie to jednak nie wszystko. W opublikowanym w „The Paris Review” eseju tłumaczka Tokarczuk Jennifer Croft (na angielski przełożyła m.in. nagrodzonych Międzynarodowym Bookerem „Biegunów”) wspomina, z jakim trudem przekonywała do książek noblistki amerykańskich wydawców, którzy nie byli pewni, że pisarka z Europy ma szanse zaistnieć na amerykańskim rynku.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]