Reklama

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk

10.10.2019
Czyta się kilka minut
Jest pisarką zaangażowaną, czy raczej - angażującą. O twórczości noblistki opowiada krytyk literacki Grzegorz Jankowicz.
Olga Tokarczuk / Copyright © Nobel Media 2019. Rys.: Niklas Elmehed
Olga Tokarczuk / Copyright © Nobel Media 2019. Rys.: Niklas Elmehed

Posłuchaj

O

Olga Tokarczuk jest pisarką niezwykle zaangażowaną, albo może należałoby użyć innego słowa: angażującą. W tym sensie, że jej powieści, w których bardzo często dotyka problemów współczesnego świata, nigdy nie są zredukowane do publicystyki. Ale angażuje nas z całą mocą w dyskusję o tym, co według niej najważniejsze w danym momencie w naszej relacji ze światem - mówi w tym odcinku Podkastu Powszechnego Grzegorz Jankowicz - krytyk literacki, dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie i członek redakcji "Tygodnika Powszechnego".

Olga Tokarczuk otrzymała 10 października 2019 roku literacką Nagrodę Nobla „za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją przedstawia przekraczanie granic jako formę życia”.

W tym odcinku rozmawiamy również o drugim laureacie literackiego Nobla - w tym roku zostały przyznane nagrody za 2018 i 2019 rok - austriackim prozaiku i dramaturgu Peterze Handke. Nagroda natychmiast po ogłoszeniu wywołała kontrowersje, pisarzowi wypomniano jego postawę podczas wojny na Bałkanach w latach 90. XX wieku. Czy można rozdzielić dzieło od jego twórcy?

Peter Handke / Copyright © Nobel Media 2019. Rys.: Niklas Elmehed
Peter Handke / Copyright © Nobel Media 2019. Rys.: Niklas Elmehed

Zobacz także:

pobierz RSS Słuchaj w iTunes Słuchaj w Google Podcasts Słuchaj w Spotify Lecton

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy, tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie.

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca:


https://audiodelic.pl/

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nazistowska Serbia? Kiedy? Hezytacja "e-e-y" sugeruje, że red. Jankowicz w kwestii "Handke a Jugosławia" może się mylić ;-)
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz