Ochrona zdrowia

Serwis specjalny

Ochrona zdrowia. Jak wyleczyć ten system?

Polski system ochrony zdrowia to fascynujący labirynt sprzecznych, a czasem zbieżnych interesów różnych „graczy” – resortu zdrowia, NFZ, samorządów zawodowych, pacjentów, przemysłu... 

Uważnie przyglądamy się jego działaniu, śledzimy niedomagania – i propozycje rozsądnych zmian.

Nasze zdrowie

Problem zaburzeń snu może dotyczyć nawet połowy społeczeństwa. Tymczasem w Polsce działają dwie publiczne poradnie ich leczenia. Jedna dla dorosłych i jedna dla dzieci – na 38 mln obywateli.
Jeden na czterech deklaruje, że nie pali i nie palił nigdy. Pozostali albo palą od czasu do czasu, co oznacza również kilka razy w tygodniu, albo palili kiedyś – wynika z badań Stowarzyszenia Walki z Rakiem w Szczecinie.
Dr Ewa Czapińska-Ciepiela: Migrena jest niepełnosprawnością, najczęstszą wśród młodych kobiet. Nie mogą wykonywać pracy, zajmować się domem ani nawet sobą. Leżą i nie są w stanie nic zrobić.

System: jak to działa

Opowieści o pandemii nie da się zamknąć w prostym schemacie o „dobrych” i „złych”. Minęły właśnie cztery lata od jej ogłoszenia. Porozmawiajmy o tym, jakie błędy popełniliśmy „my dobrzy”.
Stronnictwo chce być rzecznikiem interesów polskiego biznesu, ale formułując postulat obniżki składki zdrowotnej stawia na niewłaściwego konia.
Ewa poczuła, że od wielu lat z nikim tak blisko nie była. Nikt jej tak nie dotykał, nie pieścił. Wcześniej myślała, że takiej intymności można zaznać jedynie z matką.

Artykuły na ten temat