Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
literatura polska
Artykuły na ten temat
Lustro pana Geldberga. Nowa książka Ewy Lipskiej
Lektor
Pan Geldberg, bohater kolejnego już u Lipskiej cyklu próz poetyckich, to czułe medium, które godzi się eksperymentować na sobie samym.
Koziołek: W literaturze tkwi witalność i energia istnienia
Ryszard Koziołek
,
Katarzyna Kubisiowska
Uwielbiam stan czytania kilku książek jednocześnie, stąd w naszym mieszkaniu książki nie spoczywają grzecznie na półkach, ale wędrują po pokojach, meblach,…
Weronika Murek: o czym mówią dziewczynki
Monika Ochędowska
Na starej drukarce rodziców produkowała autorskie egzemplarze książek. Zorientowała się, że wyglądałyby poważniej, mając jakąś treść. Do tego potrzebne były…
Wszystkie twarze Marii
Ewelina Burda
Poetka, nowelistka, autorka dla dzieci. Patriotka i feministka. Przez całe życie próbowała wymykać się ramom, w które ją wsadzano. 180 lat temu urodziła się…
Tysiąc słów dziennie. Rozmowa z Łukaszem Orbitowskim
Łukasz Orbitowski
,
Katarzyna Kubisiowska
Kiedy umierał mój ojciec, myślałem: chcę cieszyć się życiem. Bo jestem następny, bo już rośnie drzewo na moją trumnę. Poczucie straty było równoważone przez…
W innym świecie
Lektor
To jest czuła książka o zawiedzionych uczuciach, o życiowych klęskach i w końcu o śmierci.
Czerwona nić
Stefan Chwin
,
Michał Sowiński
Stefan Chwin, pisarz: Rdzeń „polskości narodowej” wykuty w romantyzmie jest odporny na polityczne perturbacje. Obecna władza pokazuje, że można bez problemu…
Wielki przegryw
Eliza Kącka
Na salonach Cyprian Norwid ciekawy jest głównie jako odpalony kochanek wielkiej damy, robak wijący się malowniczo pod jej okrutnym obcasem. A celebryci…
Bug, Ojciec, Ojczyzna
Andrzej Stasiuk
,
Michał Okoński
Andrzej Stasiuk: Jestem krwią z jego krwi i kością z jego kości. Wpadam do niego czasem, coś trzeba zrobić w domu, pytam: „Tata, a gdzie jest wiertarka?”. Nie…
Pękło
Olga Hund
,
Katarzyna Kubisiowska
Olga Hund, pisarka: Moment, w którym dziewczynka pierwszy raz wybucha niekontrolowanym, spazmatycznym płaczem, żalem i gniewem, powinien być celebrowany jak…
Profesorowa się zmienia
Lektor
Role, rólki i przeboje
Maciej Jakubowiak
Serialowa ekranizacja powieści Szczepana Twardocha „Król” jest największym sukcesem w jego projekcie. To model kariery zaczerpnięty wprost z Ameryki, gdzie…
Życie na wyspach
Monika Ochędowska
Wierny tradycyjnym konwencjom Paweł Huelle bywa za nie karcony. Ale w jego staromodnym stylu kryje się wabiąca zmysłową kunsztownością pułapka. Mistrzowska…
Pochmurno, ale z przejaśnieniami
Michał Sowiński
WŁÓCZYKIJ i POWSINOGA | Nagroda Literacka Gdynia jest z nami już od 15 lat i odegrała kluczową rolę w kształtowaniu polskiej literatury. Dobrze, że powstała…
„Nie wiesz, co jesteś wart”
Lektor
Fascynująca, oparta na wielu źródłach książka Anny Arno daje przegląd dokonań Jeleńskiego jako krytyka i jako działacza Kongresu Wolności Kultury, ale przede…
Światy Jerzego Pilcha
Tomasz Fiałkowski
,
Grzegorz Jankowicz
,
Michał Kuźmiński
Był jednym z najświetniejszych felietonistów w dziejach „Tygodnika”. O zmarłym 29 maja pisarzu opowiadają Tomasz Fiałkowski i Grzegorz Jankowicz.
Przez białe plamy
Michał Sowiński
,
Barbara Sadurska
BARBARA SADURSKA, pisarka: Teraźniejszość rzadko jest przypadkowa, ale jej przyczyn należy szukać głęboko. Wtedy rzeczy, które działy się sto lat temu, okazują…
Soplicowo w Hubei
Izabella Zajączkowska
Reedukowali ich. Przed południem ciężka praca fizyczna, po południu szkolenia ideologiczne. Wieczorem mogła wreszcie tłumaczyć „Dziady” Mickiewicza. Na…
Bohater jest zmęczony
Monika Ochędowska
KSIĄŻKI W TYGODNIKU | Opowiadanie powstrzymuje rozrzutność i zawęża pole widzenia. Sprawia, że rzeczywistość wreszcie pozwala się uchwycić. Na razie jeszcze za…
Wyklęty
Paulina Małochleb
Czarni są dla niego komunistami, biali bronią demokratycznego porządku. Nie widzi tego, że czarni walczą z dyskryminacją rasową, sprzeciwiają się kolonialnej…
Tortury przy podwieczorku
Eliza Kącka
Niepojęte, że człowiek tak intensywnie krążący wokół myśli samobójczej owego dnia, 18 września 1939 roku, po wkroczeniu wojsk sowieckich, nie rozporządzał…
Czy literatura jest dziś w ogóle do czegoś potrzebna?
Agata Bielik-Robson
Nie chcę wcale uderzać w tradycyjny lament i po raz kolejny żalić się, że jej subtelniejszy język wypierają młoty i cepy wojny kulturowej, której mowa jest…
Zaproszenie
Wojciech Szczurek
Żeby coś zmienić
Eliza Kącka
,
Adam Lipszyc
,
Tomasz Swoboda
,
Michał Sowiński
W tym roku do gdyńskiego konkursu zgłoszono aż 435 tytułów. Co zatem słychać w polskiej literaturze? O to najlepiej pytać nowych członków kapituły Nagrody.
Fandom
MS
Festiwal Miasto Słowa, czyli dopełnienie Nagrody Literackiej Gdynia
MS
Finał
MS
Miasto Słowa zobaczysz u nas!
Gombro na kryzys
Eliza Kącka
Witold Gombrowicz zmarł pięćdziesiąt lat temu. Choć potrafił nas ogarnąć i przewidzieć, jako wieszcz pozostał w permanentnym czyśćcu. Pora go stamtąd wydobyć.
Inwazja porywaczy Polski
Eliza Kącka
Wilkołak powinien być szlachcicem, wampir hrabią, a upiór choćby i królem. Tymczasem zombie to plebs. W sztuce horroru dokonała się rewolucja proletariacka i…
Jad pytona
Monika Ochędowska
Polska proza silnie ciąży ku społecznemu zaangażowaniu. Mamy tu przemoc Kościoła, państwa i jego instytucji oraz korporacji. Mamy przemoc symboliczną i domową…
Biegnij Olga, biegnij!
Magdalena Barbaruk
Tokarczuk uczy patrzenia, które znane, poczciwe rzeczy przemienia w tajemnicze znaki. Mówi przy tym, że nigdy nie stała się prawdziwą pisarką.
Doprawdy, nie wiem, co mu jest...
Dariusz Kosiński
„Kordian” Juliusza Słowackiego to najgorzej przeczytane z najważniejszych polskich dzieł. Co gorsza: jeśli znalazło się wśród najważniejszych, to właśnie…
Witoldzie, prowadź!
Ryszard Koziołek
Wielu żąda od ciebie dojrzałości w złej wierze, abyś swoją dynamiczną osobowość zredukował do światopoglądu i niezmiennych przekonań – ostrzegał Gombrowicz.
Wyprowadzka z mapy
Arkadiusz Gruszczyński
,
Przemysław Czapliński
Przemysław Czapliński, historyk literatury: Na osi Wschód-Zachód brniemy w iluzje. Tam przenosimy na Rosję brud zapóźnienia cywilizacyjnego i stroimy się w…
Sumienie przy biurku
Inga Iwasiów
W wieku 86 lat zmarł Włodzimierz Odojewski. Jego najsłynniejsze dzieła dotyczyły Kresów i historii polsko-ukraińskiej. Autobiograficzne tropy znajdziemy jednak…
Jak być i nie być poetą
Barbara Klicka
,
Katarzyna Kazimierowska
Barbara Klicka, laureatka nagrody poetyckiej Silesius: Spytałam licealistów, kim jest osoba pisząca wiersze. Wyszło, że to mężczyzna, który musi koniecznie…
Używajmy Sienkiewicza!
Ryszard Koziołek
,
Jakub Nowacki
Ryszard Koziołek, historyk literatury: To on połączył we wspólnotę czytających szlachcica, kucharkę, gimnazjalistę, chłopa, emigranta i arystokratkę. Był…