Reklama

Życie na wyspach

Życie na wyspach

19.10.2020
Czyta się kilka minut
Wierny tradycyjnym konwencjom Paweł Huelle bywa za nie karcony. Ale w jego staromodnym stylu kryje się wabiąca zmysłową kunsztownością pułapka. Mistrzowska zaiste.
Paweł Huelle na wiadukcie Weisera Dawidka w Gdańsku / RENATA DĄBROWSKA / AGENCJA GAZETA
Z

Z Pawłem Huellem jest jak z Iwaszkiewiczem – nie da się go porządnie czytać przed czterdziestką. Dowód pierwszy, ad reverentiam: „kiedyś staroświeckość jego prozy mnie drażniła, dzisiaj mnie wzrusza”, pisze o Huellem krytyk Dariusz Nowacki. Dowód drugi, ad ­traditionem: sonety Szekspira oraz ich tłumacz Stanisław Barańczak. Otóż do lektury Huellego przydaje się rozeznanie w rozpisanym na trzynastozgłoskowce doświadczeniu, gdy miłosne olśnienie zostaje jednocześnie spotęgowane i zmącone świadomością przemijalności piękna. Kwiat mdleje, więdnieje.

Rzecz kluczowa: jak to oddać w języku. Miłość to znak, pisze Szekspir, słowo. Więcej: znak „bez drżenia w twarz patrzący sztormom i cyklonom – gwiazda zabłąkanych łodzi”. Tu się robi już chłodno od morza, blisko jesteśmy portu gdańskiego prozaika. Ale po co ten Iwaszkiewicz?

W ostatniej scenie „Tataraku”...

15322

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]