Tortury przy podwieczorku

Niepojęte, że człowiek tak intensywnie krążący wokół myśli samobójczej owego dnia, 18 września 1939 roku, po wkroczeniu wojsk sowieckich, nie rozporządzał niczym lepszym od tępej żyletki.

Reklama

Tortury przy podwieczorku

Tortury przy podwieczorku

09.09.2019
Czyta się kilka minut
Niepojęte, że człowiek tak intensywnie krążący wokół myśli samobójczej owego dnia, 18 września 1939 roku, po wkroczeniu wojsk sowieckich, nie rozporządzał niczym lepszym od tępej żyletki.
Witkacy, fotografia autorstwa Józefa Głogowskiego, lata 30. XX w. DZIĘKI UPRZEJMOŚCI MUZEUM TATRZAŃSKIEGO W ZAKOPANEM
Z

Znam pewnego genjusza z prowincji. Teoretyk sztuki... Co kilka lat wydaje wielki manifest, szereg manifestów. Raz uczy malarzy, jak trzeba malować w sposób ostateczny, jedyny i nieodwołalny. Później rzuca się na reformę teatru i ustala »klucz« dla wszelkiej twórczości dramatycznej. Jeszcze później wypływa hałaśliwie na szerokie wody filozofji... Nie umie co prawda malować, pisać ani myśleć porządnie, ale zdobył sobie sławę i rozgłos wśród naiwnych i nikt jakoś nie spostrzegł, że ten domorosły Archimedes zawraca głowę sobie i ludziom...”.

Ten portret Stanisława Ignacego ­Witkiewicza, nieznany, zdaje się, witkacologom (ja pierwszaa!) odmalował w 1935 r., na przedostatniej stronie książki „Literaturę trzeba przewietrzyć”, felietonista i popularyzator nauki Bruno Winawer. Stanisław Ignacy Witkiewicz nazwał go za to „Widmon Brudnawer”.

Od tych czasów zmieniło się wiele....

20126

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Syn tego Winawera pod nazwiskiem Vinaver zrobił, zdaje się (ja drugii) karierę w Serbii jako czołowy nadrealista belgradzki.

W rzeczy samej syn, ale innego Winawera (Vinavera), Avrama Josifa mianowicie. I nie nadrealista, a ekspresjonista. Poza tym wszystko się zgadza. ;)

...i pewnie nie w Serbii, a w Chorwacji. Tom się popisał. Przynajmniej przecinki się zgadzają (a może i nie). Pytanie, czy ten Avram Josif był spokrewniony z Brunonem od Witkacego?

W Serbii jak najbardziej. Nie ma się czego wstydzić. W końcu to nie jest potoczna wiedza, że pewien Vinaver coś tam znaczył w serbskiej awangardzie literackiej. Btw, Avram jak najbardziej mógł być krewnym Brunona - też urodził się w Warszawie, chociaż 20 lat wcześniej. Może temat zainspiruje jakiegoś badacza? ;)

Ciekawy jest też ten odpływ polskich lekarzy do Serbii na przełomie XIX i XX wieku. Ostatnio wyszedł po polsku Stanislav Krakov, serbski pisarz, którego polski ojciec był lekarzem, wyprowadził się do Serbii, leczył bodaj samego króla. Avram Vinaver, ojciec Stanislava, też był lekarzem. Nieprzypadkowy zbieg okoliczności? Może i ten temat zainspituje badaczy?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]