Reklama

Witoldzie, prowadź!

Witoldzie, prowadź!

05.09.2017
Czyta się kilka minut
Wielu żąda od ciebie dojrzałości w złej wierze, abyś swoją dynamiczną osobowość zredukował do światopoglądu i niezmiennych przekonań – ostrzegał Gombrowicz.
BOHDAN PACZOWSKI / FOTONOVA
BOHDAN PACZOWSKI / FOTONOVA
J

Jako dziecko cierpiał na przypadłość potwornej nieśmiałości, której objawów było wiele, ale dwa szczególnie go zawstydzały. Oto rumienił się przy lada okazji, a już zawsze zaczepiony jakąś erotyczną przymówką, równie niewinną jak sugestia, że on i ona = WM. Czerwieniał wtedy gwałtownie, tracił język, brnął w zaprzeczenia, rozpaczliwe inwektywy albo rzucał się z pięściami.

Inny objaw był bardziej dziwaczny: oto nie potrafił wypowiedzieć publicznie pewnych słów. Umiał je wyartykułować w samotności, ale przy ludziach za żadne skarby. A były to tak neutralne wyrazy jak: „dzień dobry” i „ciocia”. Czegóż nie próbowali bliscy, aby skłonić go do głośnego, wyraźnego pozdrawiania sąsiadów i znajomych na ulicy. Jak wymyślnymi sposobami Irka i Ula próbowały przekonać go, żeby choć jednej na ucho wyszeptał „ciociu”. Bez skutku. W gardle sadowiła się kula, a w głowie wstyd, a raczej dwa:...

22187

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dzieło Suchanow (czekam, kiedy będzie można kupić) obnaża przed nami Gombrowicza człowieka, Gombrowicz artysta, myśliciel wciąż jest do odkrycia, intresowała go nie tylko forma, czy niedojrzałość, bardzo intersowało go też zło ludzkiej natury, czemu poświęcił między innymi "Pornografię", czytamy Gombrowicza i nie wszystko widzimy, tak jest splątane, ukryte, trudne, jeszcze parę pokoleń po nas będzie mówiło o nowym odkrywaniu pisarza.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]