Reklama

Ładowanie...

Wszystkie twarze Marii

16.05.2022
Czyta się kilka minut
Poetka, nowelistka, autorka dla dzieci. Patriotka i feministka. Przez całe życie próbowała wymykać się ramom, w które ją wsadzano. 180 lat temu urodziła się Maria Konopnicka.
Maria Konopnicka, ok. 1875 r. Fot. POLONA.PL / DOMENA PUBLICZNA
N

Na świat przychodzi rano 23 maja 1842 r. w Suwałkach, wtedy pod zaborem rosyjskim. Maria Stanisława Wasiłowska jest drugim z sześciorga dzieci ziemianki Scholastyny z Turskich i urzędnika Józefa Wasiłowskiego.

Gdy ma kilka lat, rodzina przeprowadza się do Kalisza; zajmują mieszkanie naprzeciw tamtejszej fabryki sukna Rephana. Dom nie jest ani biedny, ani też przesadnie bogaty. Ale wraz z przedwczesną śmiercią matki pojawia się w nim ogrom smutku. Maria ma wtedy 12 lat. Ojciec wychowuje później dzieci bez „kobiecej ręki”, przykłada dużą wagę do chrześcijańskich wartości, patriotyzmu i surowych zasad.

Po latach Maria tak wspomni dzieciństwo (w liście do hrabiego Antoniego Wodzińskiego, który napisze o niej artykuł do francuskiego pisma): „Dom nasz sierocy był prawie zakonnym domem; nie przyjmowano w nim i nie oddawano żadnych wizyt, nie prowadzono w nim żadnych wesołych...

18064

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]