Reklama

Czas na proroków

Czas na proroków

25.03.2019
Czyta się kilka minut
Prawosławni przygotowują się do Wielkiego Postu przez pięć poprzedzających go niedziel, w liturgii każdej z nich umieszczając elementy wprowadzające w temat.
FOT. GRAŻYNA MAKARA
P

Pierwsza to tzw. Niedziela Zacheusza, podpowiadająca, że nie może być prawdziwej pokuty, a wraz z nią nawrócenia i radości ze zbawienia, jeśli najpierw nie będzie pragnienia. Nie sformalizowanego, deklaratywnego, ale autentycznego, takiego jak wtedy, gdy rzeczywiście chce się jeść, pić czy zaspokoić ciekawość. Pragnienia takiego właśnie, jakiego symbolem stał się Zacheusz.

Jego historię znają wszyscy: oszust na posadzie (szef aparatu fiskalnego w Jerychu) „chciał zobaczyć Jezusa, jaki On jest, lecz ponieważ był niedużego wzrostu, nie mógł z powodu tłumu”. Niewiele myśląc wlazł na drzewo, gdzie wypatrzył go Jezus i – chyba ujęty tą bezceremonialnością – wprosił się do niego na obiad.

Szczerze – ilu z nas przeżywa Wielki Post (że o całym życiu nie wspomnę) w tym kluczu? Ilu z nas, dumnych tysiącletnich chrześcijan, zaryzykowałoby swoją pracę, status, poczucie...

6280

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

...promując i awansując na biskupie stolce w naszym kraju ślepych i głuchych nieudaczników?

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]