Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kto broni demokracji

Kto broni demokracji

05.06.2017
Czyta się kilka minut
Jeśli wierzyć wypowiedziom polityków opozycji, Polska jest na drodze do dyktatury. Ale najwyraźniej nikt w to nie wierzy.
Tort podany podczas walnego zebrania członków KOD Pomorze. Gdańsk, 4 lutego 2017 r. Fot. Wojciech Stróżyk / REPORTER
P

Po raz pierwszy od 1989 r. jedna partia kontroluje rząd, większość parlamentarną i urząd prezydenta. Doszło do tego w wyniku demokratycznych wyborów, których prawomocności nie sposób kwestionować. Ale po raz pierwszy od 1989 r. tak powstały, homogeniczny i zwarty obóz władzy zmienia też ład instytucjonalny państwa w sposób nieodwracalny, nie mając do tego wymaganej większości konstytucyjnej.

Gdyby opozycja uznała, że demokracja jest w Polsce zagrożona, zaprzestałaby wewnętrznych sporów i rywalizacji. Zamiast tego stworzyłaby stały komitet zrzeszający wszystkie partie, które są reprezentowane w Sejmie i w samorządach i mają w miarę realną szansę się dostać do parlamentu w następnych wyborach. Dla członków takiego komitetu byłoby jasne, że najpierw trzeba walczyć o utrzymanie demokracji, a potem można wrócić do normalnej rywalizacji partyjnej. Najpierw trzeba dbać o to, aby...

11327

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Straszne ale prawdziwe. Schetyna, Petru, lewica drą koty. Dobrze chociaż, że w KOD nowy, wiarygodny lider.

Opozycja dzisiaj bazuje na niskim, wciąż utrzymującym się w Polsce prawie zerowym poziomie kapitału społecznego (braku zaufania obywateli do własnego państwa), do czego rządząc w latach 2007-2015 sama wybitnie się przyczyniła. W swoich rozgrywkach bezlitośnie wykorzystuje ten stan.

Też tak myślę. I w rozmowach ze znajomymi sięgam nawet po ten sam cytat z piosenki do filmu "Kiler": "wszyscy zgadzają się ze sobą... a będzie nadal tak jak jest." :(

Zgadzam się w 100%.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]