Reklama

Uchodźcy: skończmy z wojną na pokaz

Uchodźcy: skończmy z wojną na pokaz

19.09.2017
Czyta się kilka minut
Po ostatnim wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości rysuje się pole możliwego kompromisu między Polską a Brukselą. Jego odrzucenie przyniesie kolejny nieodwracalny podział Unii.
E

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) uznał decyzje unijnych ministrów spraw wewnętrznych z września 2016 r. o relokacji uchodźców wewnątrz Unii Europejskiej za zgodną z unijnym prawem, czyli oddalił skargę Węgier i Słowacji (do której przystąpiła Polska) w całości. Trudno o wyraźniejszą porażkę. Los dalszego postępowania Komisji Europejskiej (KE) przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom o naruszenie traktatów poprzez uchylanie się od obowiązków związanych z relokacją wydaje się przesądzony. Albo zaczną przyjmować uchodźców, albo będą musiały płacić dotkliwe kary finansowe. Ale to nie rozwiąże żadnego problemu, lecz jedynie stworzy nowe.

Jak sobie samemu związać ręce

Rada ministrów spraw wewnętrznych miała w 2015 r. prawo uchwalić decyzję kwalifikowaną większością. Inna sprawa, czy było to politycznie mądre. Po co przegłosowywać kilka krajów, skoro wiadomo, że w...

11340

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]