Reklama

Ładowanie...

Proces Miloševicia w kryzysie

25.04.2004
Czyta się kilka minut
Nieco ponad dwa lata od jego rozpoczęcia, procesowi przeciw byłemu prezydentowi Serbii i Jugosławii Slobodanowi Miloševiciowi grozi zupełny rozkład. Po dwóch latach przedstawiania przez prokuratorów dowodów, trzej amici curiae - niezależni eksperci, którzy mają czuwać nad uczciwością postępowania - złożyli wniosek o uwolnienie Miloševicia z zarzutu ludobójstwa.
W

W przekonaniu wielu obserwatorów prokuratorom udało się co prawda udowodnić, że Milošević był głęboko uwikłany w zbrodnie na Bośniakach. Ale zarzut ludobójstwa wymaga wykazania, że oskarżony nie tylko zachęcał do morderstw na ludności cywilnej, lecz że przyświecał mu cel zniszczenia społeczności bośniackiej jako takiej. Dowodu na to jak dotąd brak. Jednocześnie z biura szefowej haskich prokuratorów, Carli Del Ponte, odeszło kilku znanych prawników, o których wiadomo, że byli krytycznie nastawieni zarówno do nieco chaotycznego i mało dyplomatycznego stylu zwierzchniczki, jak i do jej strategii w sprawie Miloševicia.

To nie koniec złych wieści. Przewodniczący składu sędziowskiego Brytyjczyk Richard May odchodzi z przyczyn zdrowotnych. Kontynuować proces z nowym przewodniczącym można tylko za zgodą oskarżonego. Milošević, który nadal nie uznaje Trybunału (choć z...

2131

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]