Reklama

Proces Miloševicia w kryzysie

Proces Miloševicia w kryzysie

25.04.2004
Czyta się kilka minut
Nieco ponad dwa lata od jego rozpoczęcia, procesowi przeciw byłemu prezydentowi Serbii i Jugosławii Slobodanowi Miloševiciowi grozi zupełny rozkład. Po dwóch latach przedstawiania przez prokuratorów dowodów, trzej amici curiae - niezależni eksperci, którzy mają czuwać nad uczciwością postępowania - złożyli wniosek o uwolnienie Miloševicia z zarzutu ludobójstwa.
W

W przekonaniu wielu obserwatorów prokuratorom udało się co prawda udowodnić, że Milošević był głęboko uwikłany w zbrodnie na Bośniakach. Ale zarzut ludobójstwa wymaga wykazania, że oskarżony nie tylko zachęcał do morderstw na ludności cywilnej, lecz że przyświecał mu cel zniszczenia społeczności bośniackiej jako takiej. Dowodu na to jak dotąd brak. Jednocześnie z biura szefowej haskich prokuratorów, Carli Del Ponte, odeszło kilku znanych prawników, o których wiadomo, że byli krytycznie nastawieni zarówno do nieco chaotycznego i mało dyplomatycznego stylu zwierzchniczki, jak i do jej strategii w sprawie Miloševicia.

To nie koniec złych wieści. Przewodniczący składu sędziowskiego Brytyjczyk Richard May odchodzi z przyczyn zdrowotnych. Kontynuować proces z nowym przewodniczącym można tylko za zgodą oskarżonego. Milošević, który nadal nie uznaje Trybunału (choć z...

2131

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]