Reklama

Kiedy sąd zastępuje rząd

Kiedy sąd zastępuje rząd

19.04.2019
Czyta się kilka minut
Prawnicy w Polsce, w Brukseli i w Luksemburgu mogą obronić praworządność i niezawisłe sądownictwo – ale sam fakt, że robią to ludzie bez demokratycznego mandatu, budzi wątpliwości.
„Salle de délibérés” – pokój narad sędziów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu, 2017 r. FRANCOIS LENOIR / REUTERS / FORUM
K

Komisja Europejska właśnie otworzyła nowy front w walce o praworządność w Polsce. Tym razem kwestionuje ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa i robi to nie w ramach procedury art. 7, lecz na podstawie postępowania o naruszenie traktatów, które skończy się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). A tu o wyroku decydują już nie polityczne kompromisy, lecz głosowanie niezależnych sędziów. Przed nimi rządy Węgier i Polski nie mogą się wzajemnie chronić, a od wyroku nie ma odwołania.

To, że ustawa o KRS tej rozprawy nie przeżyje, wydaje się niemal pewne, tym bardziej że dotąd polski rząd nawet nie próbował jej bronić w sposób profesjonalny. Rok temu do Komisji Europejskiej wysłał „białą księgę” o reformie sądownictwa, pełną błędów językowych i zawierającą argumenty publicystyczne, które być może przekonałyby najbardziej zagorzałych zwolenników PiS na wiecach, ale w...

14901

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

System Konstytucjyjny właśnie dokładnie po to powstał, aby ograniczać zapędy dyktatorów. Sędziowie działają w ramach swoich uprawnień, a władza uzurpuje sobie prawa, na które nie dostała demokratycznego mandatu. Sędziowie nie są ciałem obcym w społeczeństwie i nie znam historycznego przykładu, kiedy to sędziowie dokonują znaczącej uzurpacji władzy. Zresztą w ostatnich latach nabrałem do nich sporego zaufania, nie dali się skorumpować i dziś stanowią jedną z ważnych zapór przeciw ochlokracji. Jest to tym bardziej godne szacunku, że Kościół, domniemany strażnik etyki, popiera uzurpację w sposób dośc obrzydliwy, min. szerząc kłamstwa o "zamachu" czy rozdając medale prawdomówności partyjnym propagandzistom.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]