Reklama

Polska zawsze wygrywa z Niemcami

Polska zawsze wygrywa z Niemcami

30.01.2017
Czyta się kilka minut
Angela Merkel przyjeżdża do Polski 7 lutego. Wciąż nie wiadomo, czy spotka się ze zwolennikami tego Jarosława Kaczyńskiego, który uważał ją za najbardziej przyjaznego polityka niemieckiego, czy tego samego Kaczyńskiego, który uważa ją za antypolską.
Fot. Tobias Schwarz / AFP / EAST NEWS
M

Moja historia stosunków polsko-niemieckich nieco różni się i od sielankowej wersji z okolicznościowych przemówień polityków czy dyplomatów – i od obecnego „Germany bashing” (nagonki na Niemcy, czyli tezy, że Niemcy są winne całemu złu) polskich mediów prorządowych. Zaczyna się w 1988 r. w Szczecinie, kiedy Niemiecka Republika Demokratyczna próbowała jednostronnie rozszerzyć swoje wody terytorialne, strzelając do polskich kutrów i jachtów, których załogi płynęły zgodnie z dotychczasowym porządkiem w zatoce pomorskiej. Z powodu cenzury te wiadomości nie dotarły wówczas do mediów.

Pokazywały jednak, z czym należałoby się liczyć, gdyby porządek pojałtański zakończył się bardziej gwałtownie.

Następne zdarzenie, które zapamiętałem, też jest związane ze Szczecinem. Z tymi samymi kolegami, którzy pomogli mi wtedy znaleźć świadków konfliktu z NRD, objeżdżałem granicę polsko-...

10238

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]