Reklama

Kiedy zakończy się druga wojna światowa?

Kiedy zakończy się druga wojna światowa?

19.09.2004
Czyta się kilka minut
Przyjęta w minionym tygodniu przez Sejm ostra rezolucja w sprawie stosunków polsko-niemieckich - z postulatem otworzenia na nowo kwestii niemieckich reparacji wojennych - to punkt kulminacyjny trwającej od miesięcy eskalacji nastrojów. Na groźby pozwów ze strony niektórych środowisk w Niemczech także niektóre polskie miasta i środowiska odpowiadają żądaniami odszkodowań za wojenne zniszczenia.
Ruiny Warszawy, jesień 1944 roku: "Wszystkie świadczenia z tytułu zadośćuczynienia za wojnę, jakie po 1945 r. Niemcy przekazały Polsce, były symboliczne".
W

W obliczu sejmowej rezolucji (i coraz bardziej emocjonalnej dyskusji) trzeba postawić pytania zasadnicze: o realność tych żądań i o relacje Polska-Niemcy.

W przypadku odpowiedzialności za wojnę mamy do czynienia z roszczeniami międzynarodowoprawnymi państwa (w imieniu własnym) wobec innego państwa w wyniku strat i zniszczeń; z roszczeniami międzynarodowoprawnymi państwa (w imieniu osób fizycznych lub prawnych) wobec innego państwa; wreszcie z roszczeniami osób fizycznych lub prawnych wobec obcego państwa lub jego osób fizycznych i prawnych (opartymi na normie krajowej pozywanego państwa).

Bez traktatu pokojowego

Pojęcie reparacji (w prawie międzynarodowym niejednoznaczne) odnosi się do wynikających z wojny roszczeń międzynarodowoprawnych państw, zwłaszcza z tytułu kosztów okupacji, strat i szkód w wyniku wojny...

20978

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]