Reklama

Kiedy zakończy się druga wojna światowa?

Kiedy zakończy się druga wojna światowa?

19.09.2004
Czyta się kilka minut
Przyjęta w minionym tygodniu przez Sejm ostra rezolucja w sprawie stosunków polsko-niemieckich - z postulatem otworzenia na nowo kwestii niemieckich reparacji wojennych - to punkt kulminacyjny trwającej od miesięcy eskalacji nastrojów. Na groźby pozwów ze strony niektórych środowisk w Niemczech także niektóre polskie miasta i środowiska odpowiadają żądaniami odszkodowań za wojenne zniszczenia.
Ruiny Warszawy, jesień 1944 roku: "Wszystkie świadczenia z tytułu zadośćuczynienia za wojnę, jakie po 1945 r. Niemcy przekazały Polsce, były symboliczne".
W

W obliczu sejmowej rezolucji (i coraz bardziej emocjonalnej dyskusji) trzeba postawić pytania zasadnicze: o realność tych żądań i o relacje Polska-Niemcy.

W przypadku odpowiedzialności za wojnę mamy do czynienia z roszczeniami międzynarodowoprawnymi państwa (w imieniu własnym) wobec innego państwa w wyniku strat i zniszczeń; z roszczeniami międzynarodowoprawnymi państwa (w imieniu osób fizycznych lub prawnych) wobec innego państwa; wreszcie z roszczeniami osób fizycznych lub prawnych wobec obcego państwa lub jego osób fizycznych i prawnych (opartymi na normie krajowej pozywanego państwa).

Bez traktatu pokojowego

Pojęcie reparacji (w prawie międzynarodowym niejednoznaczne) odnosi się do wynikających z wojny roszczeń międzynarodowoprawnych państw, zwłaszcza z tytułu kosztów okupacji, strat i szkód w wyniku wojny...

20978

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]