Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Żydzi
Artykuły na ten temat
Żyd to los. Rozmowa z Mikołajem Łozińskim, autorem powieści „Stramerowie”
Katarzyna Kubisiowska
,
Mikołaj Łoziński
Jest taki temat, który często wraca w zebranych tuż po wojnie świadectwach: chcesz jak najwięcej wziąć z życia, które może się w każdej chwili skończyć.…
Czy masz mieszkanie w Izraelu?
Małgorzata Kordowicz
Ze statystyk organizacji pomocowej: już ponad 120 tys. ludzi zostało wewnętrznie przesiedlonych z zagrożonych obszarów na południu i północy. Obecnie w Izraelu…
Pamięć powraca nad Wilię. Jak zmieniają się relacje litewsko-żydowskie
Tomasz Otocki
Rezolucja litewskiego Sejmu w 80. rocznicę likwidacji getta wileńskiego była inspirowana obchodami rocznicy powstania w getcie warszawskim. Teraz Litwa…
Czy w Starym Testamencie można znaleźć reakcję na „Iliadę”?
Małgorzata Kordowicz
Żydzi zetknęli się ze starożytnymi Grekami i kultura helleńska wywarła na nich znaczący wpływ.
Żydowska wyspa w morzu islamu. Kto pielgrzymuje do tunezyjskiej Dżerby
Karol Wilczyński
Żydzi przybyli tu już po zburzeniu świątyni Salomona w VI wieku p.n.e. To jedna z najstarszych żydowskich diaspor. Po majowym ataku terrorystycznym jej los…
Opluwanie, dewastowanie kościołów i cmentarzy, ataki słowne i fizyczne. To codzienność księży i zakonnic w Jerozolimie
Karolina Przewrocka-Aderet
Od początku roku stołeczni chrześcijanie coraz częściej padają ofiarą przemocy ze strony żydowskich ortodoksów
Kordowicz: Jedna karta dziennie
Małgorzata Kordowicz
Prawie siedem i pół roku – tyle zajęłoby nam przestudiowanie całego Talmudu, gdybyśmy zgłębiali jedną kartę dziennie.
Prof. Grabowski: 200 tys. Żydów zabitych za sprawą Polaków – może to wręcz ostrożne szacunki
Jan Grabowski
LIST DO REDAKCJI | Autor „Judenjagd” polemizuje z „Tygodnikiem”.
Komu przeszkadza Barbara Engelking
Michał Okoński
Manipulacje rządowej propagandy, groźba medialnego wykorzystania, obsesja liczb, załatwianie historią współczesnych sporów… Na badaczy Zagłady czyhają same…
Wizyta Ben-Gvira na Wzgórzu Świątynnym
Zuzanna Radzik
Dlaczego wizyta na Wzgórzu Świątynnym izraelskiego ministra bezpieczeństwa wzbudziła tak silny sprzeciw zarówno Palestyńczyków, jak części Izraelczyków?
Maranizm jako klucz. Lektor o książce „Regiony pojedynczych herezji”
Lektor
Mianem maranów (marranów) określano Żydów hiszpańskich i portugalskich, którzy od schyłku XIV wieku przechodzili na katolicyzm, zachowując świadomość swojego…
Papieże i mowa nienawiści. O antysemityzmie nie tylko w średniowieczu
Maciej Müller
Chrześcijaństwo nie tylko nie chroniło przed antysemityzmem, ale wręcz do niego prowadziło – wynika z książki abp. Grzegorza Rysia.
Rodzina Ulmów w drodze na ołtarze
MaM
Franciszek potwierdził dekret o męczeństwie Józefa i Wiktorii UImów z dziećmi z Markowej na Podkarpaciu. Ulmowie, ich dzieci oraz ukrywani przez nich Żydzi…
Do zobaczenia, chłopcy
Stanisław Zasada
Gdy jego uczniowie zaczęli klaskać, gestapowcy nie mogli ich uciszyć. Oto opowieść o francuskim księdzu, który w swej szkole ukrywał żydowskie dzieci.
Grając wśród duchów
Kajetan Prochyra
Zawsze jeżdżę z saksofonem, jakbym jeździł z torebką albo kosmetyczką. Wyciągnąłem go z futerału na spotkaniu w synagodze i usłyszałem, że wybrzmiewa tu…
Prawdziwa żydowska arystokracja
Joanna Szczęsna
Przywódca powstania w getcie i twórca najważniejszych polskich słowników. Zupełnie inne temperamenty, gusta i upodobania. Nie wiedzieli, że mają ze sobą tyle…
Ostatni Żyd z Kabulu
Wojciech Jagielski
Zebulon Simentow przetrwał burze, które przetaczały się tu przez pół wieku: Sowietów i Amerykanów, komunizm i demokrację. W końcu jednak opuścił Afganistan.
W ponarskim lesie
Monika Tomkiewicz
80 lat temu osiedle pod Wilnem stało się ostatnim etapem na drodze tutejszych Żydów, a także Polaków, członków organizacji konspiracyjnych z Wileńszczyzny.
Mojżesz, Allah i goście
Marcelina Szumer-Brysz
Choć Żydzi w Izmirze od wieków modlili się tuż obok muzułmanów, ich dziedzictwo popadło w zapomnienie. Dziś to się zmienia.
Wstęp
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Fundacja Tygodnika Powszechnego jest producentem filmu dokumentalnego „Ukos światła” według scenariusza i w reżyserii Wojciecha Szumowskiego.
Lekcje płynące
Dariusz Popiela
,
Jacek Taran
Dariusz Popiela, kajakarz: Wracałem z zawodów w dresie z polskim godłem. Na Rynku w Krakowie była manifestacja nacjonalistów i pomyślałem: też tak wyglądam.…
Po terminie
Karolina Przewrocka-Aderet
Zmiana w zasadach reprywatyzacji ma położyć kres oszustwom. Przy okazji może pozbawić ojcowizny pewnego cichego bohatera Polski i Izraela.
Żydowska osada
ŻyM
Pępowina
Lektor
Uczucia sprzeczne
Ora Dresner
,
Justyna Dąbrowska
Ora Dresner, psychoanalityczka: W kontakcie między terapeutą a pacjentem jest coś bardzo witalnego - otwartość, uczciwość, poszukiwanie prawdy. To jest esencja…
Dwaj na żydowskiej ulicy
Mikołaj Mirowski
1 września 1939 r. wezwali polskich Żydów do walki przeciw Niemcom. Potem występowali przeciw Stalinowi. Zapłacili za to wysoką cenę.
Fotografie z Sobiboru
Wojciech Pięciak
Ponad 300 nieznanych wcześniej zdjęć pokazujących m.in. Aktion Reinhard, czyli zagładę polskich Żydów, zostanie wkrótce zaprezentowanych przez berlińskie…
Rocznica w rękach oligarchy
Ofer Aderet
Decyzja, aby w Yad Vashem udzielić głosu prezydentowi Rosji, ale odmówić tego prezydentowi Polski, to błąd. Może zostać odebrana tak, jakby władze Izraela…
Poza słowami
Michał Okoński
MEDAL ŚW. JERZEGO Barbarze Engelking nie chodzi o nasze samopoczucie. Nie chodzi też o „wizerunek Polski”. Chodzi o empatię wobec tych, którzy zginęli. O…
Ostatni górski sztetl
Sara Nowacka
Jest na świecie miejsce, gdzie żydowskich pieśni nie śpiewa się po hebrajsku. Gdzie, choć obok żyją muzułmanie, nie ma sporów między wyznawcami obu religii.…
Feet on the Aryan Side
Monika Ochędowska
What should be commemorated and to what extent – where is the boundary? We will look for answers while taking a walk through the former Kraków ghetto.
Nogami po aryjskiej stronie
Monika Ochędowska
Gdzie przebiega granica tego, co i w jakim stopniu powinno być upamiętnione? Odpowiedzi poszukamy podczas spaceru po terenie dawnego getta w Krakowie.
Yad Vashem i „grupa berneńska”
Wojciech Pięciak
Decyzja, by tytuł Sprawiedliwego przyznać tylko jednemu z polskich dyplomatów z Berna, jest niezrozumiała, a tłumaczenie Yad Vashem – nieprzekonujące.
Żydzie, Hitler po cię idzie
Dawid Golik
Nie wolno Żydów krzywdzić, „może taki Żyd modli się lepiej niż niejeden katolik” – wołał w kazaniu ks. Józef Śledź, proboszcz z Ochotnicy Górnej. Czy…
Jak żydzi czytają Torę (2)
Paweł Śpiewak
Nie ma nic pilniejszego niż jej poznawanie. To długa droga i dlatego niektórzy mędrcy uczą, że nie wolno niczego poza nią poważnie studiować.
Z rodzinnego albumu
Zuzanna Radzik
Według żydowskich komentatorów Jan Paweł II postawił relacje z judaizmem w centrum swego pontyfikatu. Papież podkreślał, że nie ma usprawiedliwienia dla aktów…
Bohaterowie z grupy berneńskiej
Karolina Przewrocka-Aderet
Nazwiska polskich dyplomatów – Ładosia, Kühla, Rokickiego i Ryniewicza – po ponad 70 latach ujrzały światło dzienne. W przywróceniu ich historii i kontakcie z…
Państwo i naród
Karolina Przewrocka-Aderet
O tym, czy się na to decydować, dyskutowano w Izraelu od lat.
Porozumienie z Izraelem
Karolina Przewrocka-Aderet
Osiem godzin – tyle w wydaniu rządu trwało wycofanie się z bezsensownych zapisów ustawy o IPN.
Pejzaż po katastrofie
Joanna Niżyńska
Przez ostatnie ćwierć wieku, zwłaszcza po debacie o Jedwabnem, tworzyliśmy w USA coraz lepszy obraz Polski. Po nowelizacji ustawy o IPN nasza praca legła w…
Niesłuszne historie
Etgar Keret
,
Michał Sowiński
Etgar Keret, pisarz: Życie to taki duży pies, który biega dookoła. Jeśli zdecydujesz się go pogłaskać, być może zostaniecie przyjaciółmi, jeśli go kopniesz,…
Czy niemieccy Żydzi spakują walizki?
Karolina Przewrocka-Aderet
Obecna sytuacja wygląda na początek debaty o przyszłości żydowskiej diaspory w Niemczech, w samym Berlinie liczącej tysiące osób.
Nie pozwólmy obudzić się upiorom
Hanna Gronkiewicz-Waltz
Ślad śladu
Piotr Paziński
Marzec przetrwał i ma się dobrze. Nawet jeśli prawdą jest, że u jego źródeł legły spory wśród elity władzy, trafił na podatny grunt, został przyjęty i…
Bardzo smutna rocznica
Aleksander Smolar
,
Michał Okoński
ALEKSANDER SMOLAR: Marzec to jedyny moment, o którym można powiedzieć: „to nie my, to oni”. To nie my wyrzucaliśmy Żydów, to komuniści.
Interpelacja
Krzysztof Kozłowski
„Te pięści, które spadły na Stefana Kisielewskiego, spadały na przedstawiciela kultury polskiej” – wołał z mównicy sejmowej Jerzy Zawieyski. W tym momencie…
Siła mądrego buntu
Ellen Ueberschär
Odwiedzający Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku trafiają na tablicę ukazującą chronologię ruchów wolnościowych z okresu dyktatury komunistycznej.
Każdy w swoją stronę
Dariusz Kosiński
„Dziady”, wystawione przez Kazimierza Dejmka przed półwieczem w Teatrze Narodowym, to legenda. Wszyscy mówią, że wyprowadziły ludzi na ulice i były…
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Page
3
Page
4
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »