Reklama

Ładowanie...

Rodzina Ulmów w drodze na ołtarze

Rodzina Ulmów w drodze na ołtarze

17.12.2022
Czyta się kilka minut
Franciszek potwierdził dekret o męczeństwie Józefa i Wiktorii UImów z dziećmi z Markowej na Podkarpaciu. Ulmowie, ich dzieci oraz ukrywani przez nich Żydzi zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r.
P

Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów rozpoczął się w 1994 r., kiedy odbyła się pierwsza sesja dochodzenia diecezjalnego dotyczącego sług Bożych ks. Henryka Szumana i 121 Towarzyszy –  domniemanych męczenników II wojny światowej. Do tego grona została włączona rodzina Ulmów.

W 1995 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował Józefa i Wiktorię Ulmów tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2016 r. w Markowej otwarto  muzeum ich imienia, które poświęcone jest wszystkim Polakom ratującym Żydów w czasie Zagłady.


Ulmowie – Polscy Sprawiedliwi

CZYTAJ DODATEK SPECJALNY „TYGODNIKA” POŚWIĘCONY RODZINIE ULMÓW >>>>


 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]