Reklama

Mojżesz, Allah i goście

Mojżesz, Allah i goście

z Izmiru
27.09.2021
Czyta się kilka minut
Choć Żydzi w Izmirze od wieków modlili się tuż obok muzułmanów, ich dziedzictwo popadło w zapomnienie. Dziś to się zmienia.
Ceremonia ślubna przygotowana przez wspólnotę żydowską z Izmiru na Europejskie Dni Kultury Żydowskiej. Synagoga Shalom, Stambuł, październik 2018 r. MURAD SEZER / REUTERS / FORUM
W

Wygląda niepozornie. Właściwie łatwo ją przegapić, wędrując krętymi uliczkami Kemeraltı, jednego z najstarszych bazarów nie tylko w Turcji, ale i na świecie. Odrapane, bure, pomazane sprayami ściany nie zapowiadają niczego ciekawego. Ot, kolejny stary budynek naprzeciwko restauracyjki z kebabem.

Gdy podniesiemy jednak wzrok, dostrzeżemy marmurową bramę z frontonem i inskrypcjami w języku hebrajskim, nienaturalnie wklejoną w nierówny ceglany mur. To mieszcząca się tu od ponad czterech stuleci Synagoga Portugalska. W 1665 r. żydowscy mieszkańcy Izmiru tłumnie gromadzili się w niej, by słuchać nauk Szabetaja ­Cewiego, samozwańczego mesjasza, który omamił tysiące współwyznawców (także tych poza granicami Imperium Osmańskiego) zapowiedzią rychłego końca świata. Z oryginalnego budynku zachowały się trzy ściany, m.in. ta naprzeciwko budki z kebabem.

Gościnny sułtan

...

8236

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]