Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
PRL
Artykuły na ten temat
Kurier i więzień, historyk i wychowawca: uczniowie wspominają Wacława Felczaka
Jacek Taran
U schyłku komunistycznej PRL pewien historyk z Krakowa ukształtował poglądy licznej grupy ludzi, Polaków i Węgrów. Minęło 30 lat od jego śmierci, a oni wciąż…
Pod sierpem i młotem. Co zrobić z sowieckimi pomnikami
Zbigniew Rokita
Po napaści Rosji na Ukrainę Polska pozbywa się dowodów wdzięczności za "wyzwolenie". Ale czy burzenie pomników to jedyny sposób na odkłamywanie historii?
Podsiadło: Kraina mlekiem płynąca
Jacek Podsiadło
Poranny roznosiciel mleka był charakterystycznym elementem miejskiego pejzażu PRL-u.
IPN: ksiądz Blachnicki został zamordowany przez komunistów
Stanisław Zasada
Odkryto dowody, że założyciel Ruchu Oazowego ks. Franciszek Blachnicki został otruty. Sensacyjną wiadomość podali 14 marca minister sprawiedliwości i…
Wybory bez znieczulenia
Bartłomiej Noszczak
75 lat temu komuniści stawiają kropkę nad „i” w swojej walce o władzę w Polsce: głosowanie do Sejmu – gwarantowane w umowie między aliantami a Stalinem – to…
Rozważni i romantyczni
OLIVIER MAZEROLLE
,
Szymon Łucyk
OLIVIER MAZEROLLE, w latach 80. korespondent francuskich mediów w PRL: Swoją walką Polacy budzili kiedyś podziw Europy. Dziś ze smutkiem patrzę na ewolucję…
Jesień Lecha Wałęsy
Witold Głowacki
Kiedyś miliony Polaków poszłyby za nim w ogień. Dziś nie bronią go już nawet najwięksi zwolennicy, zażenowani kolejnymi internetowymi wybrykami laureata…
W stanie podejrzenia
Maciej Topolski
Autorzy w podziwu godny sposób odtworzyli funkcjonowanie aparatu władzy. Sprawowanej przy użyciu aparatu fotograficznego.
Nieobecność
Marek Wąs
Niemal wszystko, co wiem o ojcu, to z opowieści mamy. Teraz to samo opowiadam moim dzieciom. Ale dla nich on przecież nie jest prawdziwym dziadkiem, tylko…
Czyja jest Solidarność
Rafał Woś
Czy należy do robotników, którzy swoją masą skłonili władze do ustępstw? Czy raczej do nielicznych, lecz wpływowych opozycyjnych inteligentów? Odpowiedź na to…
Esbecja w likwidacji
Tomasz Kozłowski
30 lat temu, w lipcu 1990 r., Czesław Kiszczak odszedł z funkcji szefa MSW w rządzie Mazowieckiego, a jego miejsce zajął Krzysztof Kozłowski. Służbę…
Ostatni
Antoni Dudek
Doszedł na szczyt: od wiejskiego aktywisty przez nadzorcę aparatu represji po szefa partii rządzącej. Stanisław Kania należał do najbardziej zaangażowanych…
Zrób to sam
Michał Okoński
Szkoda Leppera
Rafał Woś
Kilka dni temu mięła ósma rocznica śmierci przywódcy Samoobrony. Prawdopodobnie jedynego człowieka, który byłby dziś w stanie wygrać z Jarosławem Kaczyńskim.…
Ennobled Barbarians
Renata Radłowska
,
Monika Golonka-Czajkowska
Monika Golonka-Czajkowska, ethnologist: The history of Nowa Huta is a complex one: an initially passive and thoughtless mass first became a victim and then an…
Polski rok 1989, krok po kroku
Andrzej Paczkowski
,
Patrycja Bukalska
Prof. Andrzej Paczkowski, historyk: Gdyby zmiany zachodzące w Polsce załamały się, gdyby w 1989 r. władze wprowadziły na nowo stan wojenny, byłby to także…
Kadry z trzydziestu lat marzeń
Marcin Napiórkowski
Szukacie historii polskiej transformacji w pigułce? Wystarczy obejrzeć kilka reklam. One na pewno się nam udały.
Życie i sprawy Stefana Michnika
Piotr Litka
„Bez wahania szafował karą śmierci” – ocenia historyk Antoni Dudek. Kim jest człowiek, którego ekstradycji Polska żąda dziś od Szwecji?
Zmarł biskup Orszulik, świadek Okrągłego Stołu
Maciej Müller
Okrągły stół: jak było
Łukasz Kamiński
Długo był symbolem polskich podziałów, ale dziś przysłoniły go obecne napięcia. Czy oznacza to, że po 30 latach patrzymy na tamte zdarzenia bez emocji?…
Maraton bez mety
Bogdan Konopka
,
Marta Eloy Cichocka
BOGDAN KONOPKA, fotograf: Nasza ojczyzna to, na szczęście, nie są tylko marsze nienawiści. Siła polskości tkwi nie w tym, co ktoś wypisze na sztandarach, tylko…
Kryptonim „Interna”
Piotr Litka
Po wprowadzeniu stanu wojennego internowano nie tylko ponad 10 tys. opozycjonistów. Komunistyczne władze postanowiły aresztować też kilkudziesięciu kolegów:…
Komuna na sterydach
Marcin Napiórkowski
Seriale to nie tylko sztuka opowiadania historii. To też tworzenie światów. Jak sobie z tym poradził polski serial „1983”?
Serialowa rewolucja nad Wisłą
Jakub Majmurek
Po trzech odcinkach „Rojstu” wszystko wskazuje na to, że Janowi Holoubkowi udało się nakręcić film wciągający widza, dopracowany artystycznie i myślowo.
Pierwszy Maja: czyje to święto
Remigiusz Okraska
„Komuniści skradli nam godła, sztandary, pieśni” – mawiała Lidia Ciołkoszowa, działaczka Polskiej Partii Socjalistycznej. Czas przywrócić w końcu proporcje.
Ślad śladu
Piotr Paziński
Marzec przetrwał i ma się dobrze. Nawet jeśli prawdą jest, że u jego źródeł legły spory wśród elity władzy, trafił na podatny grunt, został przyjęty i…
Bardzo smutna rocznica
Aleksander Smolar
,
Michał Okoński
ALEKSANDER SMOLAR: Marzec to jedyny moment, o którym można powiedzieć: „to nie my, to oni”. To nie my wyrzucaliśmy Żydów, to komuniści.
Interpelacja
Krzysztof Kozłowski
„Te pięści, które spadły na Stefana Kisielewskiego, spadały na przedstawiciela kultury polskiej” – wołał z mównicy sejmowej Jerzy Zawieyski. W tym momencie…
Wiece marcowe
Najpiękniejsze miejsce na świecie
Ewa Winnicka
Edward Gierek zapowiadał, że śląska woda pogruchocze syjonistom kości. A jak wyglądał Marzec w Zagłębiu?
Kraj, w którym nie mogli być Polakami
Dariusz Stola
W następstwie antyżydowskiej nagonki rozpętanej w marcu 1968 r. opuściła Polskę kilkunastotysięczna fala uchodźców. Nie wszyscy byli Żydami.
Proces o milion czy o dobre imię?
Paweł Bravo
Przed nowosądeckim sądem rozpoczął się proces z powództwa syna Józefa Kurasia „Ognia” o milion złotych zadośćuczynienia za krzywdy wyrządzone jego rodzinie…
Niepodległość w burzeniu
Piotr Kozanecki
Czy z okazji rocznicy odzyskania niepodległości moglibyśmy zlikwidować cztery teatry, trzy muzea, kino, młodzieżowy dom kultury, siedzibę PAN i najlepszy taras…
[PODKAST] Homilia ks. Jerzego Popiełuszki z 8 października 1984 r.
Piotr Litka
To nagranie otrzymałem 33 lata temu. Uwiecznia głos ks. Popiełuszki na kilkanaście dni przed śmiercią.
Przedostatnia stacja Popiełuszki
Piotr Litka
Prawdopodobnie zamierzali wypchnąć go z pociągu. 7 października 1984 r. do ekspresu wsiadło razem z nim trzech funkcjonariuszy SB.
Cichy przywódca i tajne archiwum
Jan Olaszek
Wiktor Kulerski działał wbrew zasadom konspiracji. Nie niszczył prowadzonej w podziemiu korespondencji, lecz w latach 80. stworzył potajemne archiwum. Dziś…
Nikt nie chodzi na podwórka
Władysław Frasyniuk
,
Aureliusz M. Pędziwol
Władysław Frasyniuk: Jesteśmy w gorszej sytuacji niż po stanie wojennym. Wtedy był jakiś racjonalizm, autorytety, liderzy. Dziś polityka nie jest już nawet…
W przedpokoju u Stalina
Kalina Błażejowska
Gdy politycy przepisują na nowo historię, warto posłuchać zupełnie innej opowieści. Oto były komunistyczny aparatczyk rozmawia z byłym więźniem politycznym.…
Polski czerwiec ’67
Tomasz Targański
Strach przed trzecią wojną światową, kolejki przed sklepami, nerwowość w partii i początek antysemickich czystek. Wojna sześciodniowa wywołała wstrząsy w całym…
Chłopski opór
Piotr Zaremba
,
Patrycja Bukalska
Piotr Zaremba, autor powieści „Zgliszcza”: Przed wyborami w 1947 r. mieliśmy wielki zryw narodowy. To było coś równorzędnego z wyklętymi: cywilny ruch, w który…
Wtedy powstał SKS
Liliana Batko-Sonik
,
Piotr Litka
Liliana Batko-Sonik, założycielka Studenckiego Komitetu Solidarności: Po śmierci Staszka staliśmy się przyjaciółmi, gotowymi nadstawiać za siebie karku.
Mur nie do przebicia
Piotr Litka
Od śmierci Pyjasa mija 40 lat. W tej sprawie było kilka śledztw. Do dziś skazano tylko dwóch esbeków, za utrudnianie działań prokuratury. Dostali wyroki w…
Piękny dwudziestoletni
Stanisław Zasada
„Muszę się spieszyć – powiedział kiedyś Stanisław Pyjas. – Cyganka wywróżyła mi, że będę żył 33 lata”. Zdążył przeżyć lat 23.
Kościół ludzi odważnych
Piotr Litka
Osiem dni po śmierci krakowskiego studenta Stanisława Pyjasa w kościele dominikanów odprawiono mszę za spokój jego duszy. Przyszło na nią kilka tysięcy młodych…
Msza za Pyjasa
TP
40 lat temu, 7 maja, zginął Stanisław Pyjas, student-opozycjonista. Poniżej publikujemy zapis słów księży, odprawiających wówczas mszę w jego intencji w…
Tysiąc żywotów Jacka
Robert Kasprzycki
Kaczmarski pojawił się na artystycznym firmamencie niczym meteor tunguski. Pojawił się, zagrzmiał, przeorał ziemię i pozostawił po sobie niezatarty ślad.
Co dalej po teczce Bolka
Paweł Bravo
Jedenaście miesięcy temu sformułowano wszystkie istotne punkty i interpretacje, które wyznaczają granice sensownej debaty nad pierwszym etapem działalności…
Piotrowicz, ty Mazguło!
Paweł Reszka
Sprawa Stanisława Piotrowicza to polityczna klasyka. Nie chodzi o życiorys, a kłamstwa.
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Page
3
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »