Reklama

Ładowanie...

Mur nie do przebicia

07.05.2017
Czyta się kilka minut
Od śmierci Pyjasa mija 40 lat. W tej sprawie było kilka śledztw. Do dziś skazano tylko dwóch esbeków, za utrudnianie działań prokuratury. Dostali wyroki w zawieszeniu.
Ulotka informująca o mszy żałobnej. Maj 1977 r. Fot. Archiwum IPN
P

Pierwsza strona akt z lat 70. Notatka autorstwa ppor. Jana Ruska z Komendy Dzielnicowej MO Kraków-Śródmieście. Miejsce znalezienia zwłok Pyjasa w kamienicy przy ul. Szewskiej 7 w Krakowie, sobota 7 maja 1977 r., godzina 8 rano. Milicjant pisał: „Wymieniony posiadał obrażenia głowy, które najprawdopodobniej powstały wskutek upadku z wysokości, tzn. ze schodów na beton. Na drugim piętrze obok mieszkania nr 6 znaleziono płócienną torbę typu chlebak, w której znajdowała się książka, zeszyt i luźne zapiski należące przypuszczalnie do poszkodowanego”.

17 maja 1977 r. wszczęto oficjalne śledztwo. Prokurator Henryk Sołga (dziś już nieżyjący) po niespełna trzech miesiącach je umorzył. Uzasadniał decyzję m.in. tym, że zebrane materiały nie pozwoliły na potwierdzenie wersji śledczej, która zakładała, że Pyjas został zepchnięty ze schodów i spadł na betonową posadzkę z drugiego piętra....

9858

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]