Reklama

[PODKAST] Homilia ks. Jerzego Popiełuszki z 8 października 1984 r.

[PODKAST] Homilia ks. Jerzego Popiełuszki z 8 października 1984 r.

11.10.2017
Czyta się kilka minut
To nagranie otrzymałem 33 lata temu. Uwiecznia głos ks. Popiełuszki na kilkanaście dni przed śmiercią.
Ks. Jerzy Popiełuszko w Bytomiu, 8 października 1984 r. fot. BR. LESŁAW URBANEK
P

Podobno – jak mawia jeden z moich znajomych księży – przypadki są tylko w gramatyce... Chyba jednak nie tylko.

Kilka lat temu porządkowałem dokumenty podczas wyprowadzki z rodzinnego domu. Poza mnóstwem papierów natrafiłem na kilka kaset magnetofonowych. Kiedyś był to skarb, wystawało się po nie w kolejkach, wielokrotnie zagrywało się już istniejące nagrania...

Zacząłem je odsłuchiwać. Na jednej z nich usłyszałem głos Księdza Popiełuszki. Okazało się, że odnalazłem nagranie, które skopiowałem z taśmy wypożyczonej przez mojego nieżyjącego już proboszcza – ks. Zdzisława Rogalskiego. Było to jesienią 1984 roku. Nagranie było w dosyć dobrym stanie technicznym ale przekazałem je koledze-radiowcowi, który je wyczyścił i wykonał z niego kopię cyfrową. Taki był los nagrania, które Czytelnicy "TP" mogą dziś odsłuchać...

 

 

Homilia wygłoszona przez ks. Jerzego Popiełuszkę 8 października 1984 r. w kościele Ojców Kapucynów w Bytomiu (ze zbiorów Piotra Litki)


Czytaj także:

Piotr Litka: "Prawdopodobnie zamierzali wypchnąć go z pociągu. 7 października 1984 r. do ekspresu wsiadło razem z nim trzech funkcjonariuszy SB" »

 

 

 

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Pierwszy raz w życiu usłyszałem głos Swiętego Księdza Popiełuszki. Było to wielkie wzruszenie. Kiedyś poznałem osobiście Jego wspaniałych Rodziców (http://011bukowski.over-blog.fr/2015/05/marianna-i-wladyslaw-popieluszko-konsulat-rp-w-lille.html. Ogromne dzięki Panu, który zechciał przekazać to nagranie Tygodnikowi.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]