Reklama

Cichy przywódca i tajne archiwum

Cichy przywódca i tajne archiwum

22.08.2017
Czyta się kilka minut
Wiktor Kulerski działał wbrew zasadom konspiracji. Nie niszczył prowadzonej w podziemiu korespondencji, lecz w latach 80. stworzył potajemne archiwum. Dziś jest ono kopalnią wiedzy o Solidarności.
Publikowany w prasie „list gończy” za Wiktorem Kulerskim
W

Wielu opozycjonistów z czasów PRL mówiąc o motywacjach swojego zaangażowania, wskazuje na korzenie rodzinne.

On miałby do tego szczególne powody. Jego dziadek – również Wiktor Kulerski – w ostatniej dekadzie XIX w. zaczął wydawać wysokonakładową „Gazetę Grudziądzką”. Związał się z ruchem ludowym, w II Rzeczypospolitej był m.in. senatorem PSL „Piast”. Ludowcem był też jego syn Witold Kulerski. W czasie wojny blisko związany ze Stanisławem Mikołajczykiem, po wojnie stał się jedną z czołowych postaci krajowego PSL. Po ucieczce Mikołajczyka na Zachód Witold podzielił los wielu działaczy PSL: aresztowany, po brutalnym śledztwie został skazany na 12 lat więzienia. Opuścił je pod koniec 1954 r.

Polityczne początki

Wiktor Kulerski junior wiele poglądów i wartości odziedziczył po dziadku i ojcu. Bliski mu był antykomunizm, przywiązanie do demokracji i idei pracy...

15728

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]