Reklama

W przedpokoju u Stalina

W przedpokoju u Stalina

10.06.2017
Czyta się kilka minut
Gdy politycy przepisują na nowo historię, warto posłuchać zupełnie innej opowieści. Oto były komunistyczny aparatczyk rozmawia z byłym więźniem politycznym. Niezbadane są wyroki historii.
Władysław Gomułka na Dożynkach, Stadion Dziesięciolecia, Warszawa, 1965 r. Fot. Leszek Łożyński / REPORTER
Ż

Żadnych niuansów i wątpliwości. Role zostały dawno rozdzielone: bohaterowie to antykomunistyczne podziemie, zdrajcy – wszyscy, którzy byli u władzy lub z nią współpracowali. Określenie „komunista” lub „partyjny” wyklucza ze wspólnoty. O PRL-u opowiada się teraz wyłącznie schematem z baśni, jako o walce dobra ze złem, niezłomnych i sprzedawczyków.

Po 28 latach od wyborów czerwcowych – które są już tylko „kontraktem elit”, powodem nie do dumy, ale wstydu – najważniejszą sprawą życia publicznego staje się dekomunizacja. W Dzień Dziecka dyskutują o niej w Sejmie uczniowie, krzycząc z mównicy, że zadaniem młodych jest „położyć kres temu zbrodniczemu systemowi, ulepionemu przez polityków Okrągłego Stołu!”. Przykład antykomunistycznego ferworu dają dorośli, zaczynając od prezydenta, który na pogrzebie „Inki” i „Zagończyka” grzmi spod ołtarza: „Oto państwo polskie po 27 latach, bo o...

10460

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]