Reklama

Ładowanie...

Piękny dwudziestoletni

07.05.2017
Czyta się kilka minut
„Muszę się spieszyć – powiedział kiedyś Stanisław Pyjas. – Cyganka wywróżyła mi, że będę żył 33 lata”. Zdążył przeżyć lat 23.
Fot. Archiwum IPN
S

Scena pierwsza. Mężczyzna w średnim wieku siedzi tyłem. „Witajcie, nazywam się Stanisław Pyjas. Zostałem zamordowany 6 maja 1977 roku” – mówi głos zza kadru do widza.

Film Wojciecha Szumowskiego pt. „Buntownicy” powstał 30 lat po śmierci jego bohatera. Bohater był prawdziwy, w filmie grał go aktor. Słowa wymyślił reżyser.

Schody

Stanisław pisze pamiętnik. 8 kwietnia 1977 r. zanotuje: „Widzę siebie oddalonego setkami kilometrów czasu, spoglądającego na tego, który to teraz pisze, który nie wie, dlaczego ludzie są tak śmiertelnie zmęczeni, że płaczą, kiedy zbyt dużo wypiją, albo we śnie, w którym mogą zrezygnować z ostatnich więzów samodyscypliny”.

Miesiąc później będzie leżeć w sieni kamienicy przy ul. Szewskiej 7, w centrum Krakowa. W żółtej koszuli, brązowych półbutach, spodniach i bluzie z teksasu.

Tymczasem Socjalistyczny Związek...

17640

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]