Reklama

Kościół ludzi odważnych

23.04.2017
Czyta się kilka minut
Osiem dni po śmierci krakowskiego studenta Stanisława Pyjasa w kościele dominikanów odprawiono mszę za spokój jego duszy. Przyszło na nią kilka tysięcy młodych ludzi.
P

Pyjas (ur. 1953 r.) studiował polonistykę i filozofię na UJ. W 1976 r. zaangażował się w działalność opozycyjną, m.in. współpracował z KOR. Jego ciało znaleziono 7 maja 1977 r. w kamienicy przy ulicy Szewskiej 7. Śmierć Pyjasa była wstrząsem dla środowiska akademickiego Krakowa i opozycji. Jej pokłosiem było powstanie Studenckiego Komitetu Solidarności.

„U dominikanów” od 1964 r. działało powołane na prośbę bp. Karola Wojtyły duszpasterstwo akademickie „Beczka”. Podczas organizowanej przez nie niedzielnej „dziewiątki” 15 maja 1977 r. słowo wstępne wygłosił opiekun „Beczki” o. Tomasz Pawłowski (1927–2016), a homilię charyzmatyczny kaznodzieja o. Joachim Badeni (1912–2010). – Pamiętam – wspomina Bogusław Sonik, przyjaciel Pyjasa – że przełożony dominikanów, nieżyjący już o. Walenty Potworowski, był nachodzony przez esbeków w związku z tą planowaną mszą za Staszka. Użyto w...

1839

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]