Reklama

Kościół ludzi odważnych

Kościół ludzi odważnych

23.04.2017
Czyta się kilka minut
Osiem dni po śmierci krakowskiego studenta Stanisława Pyjasa w kościele dominikanów odprawiono mszę za spokój jego duszy. Przyszło na nią kilka tysięcy młodych ludzi.
P

Pyjas (ur. 1953 r.) studiował polonistykę i filozofię na UJ. W 1976 r. zaangażował się w działalność opozycyjną, m.in. współpracował z KOR. Jego ciało znaleziono 7 maja 1977 r. w kamienicy przy ulicy Szewskiej 7. Śmierć Pyjasa była wstrząsem dla środowiska akademickiego Krakowa i opozycji. Jej pokłosiem było powstanie Studenckiego Komitetu Solidarności.

„U dominikanów” od 1964 r. działało powołane na prośbę bp. Karola Wojtyły duszpasterstwo akademickie „Beczka”. Podczas organizowanej przez nie niedzielnej „dziewiątki” 15 maja 1977 r. słowo wstępne wygłosił opiekun „Beczki” o. Tomasz Pawłowski (1927–2016), a homilię charyzmatyczny kaznodzieja o. Joachim Badeni (1912–2010). – Pamiętam – wspomina Bogusław Sonik, przyjaciel Pyjasa – że przełożony dominikanów, nieżyjący już o. Walenty Potworowski, był nachodzony przez esbeków w związku z tą planowaną mszą za Staszka. Użyto w...

1839

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]