Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Prasa polska
Artykuły na ten temat
Kobyły, pieski i politycy: dawny „Tygodnik” o tym, co się czyta w mediach
Agata Kaźmierska
Artykuły stają się coraz krótsze i głupsze – i to domena naszych czasów? Dobre sobie.
Nie być jak Adam Michnik
Rafał Woś
„Demiurga” – nową biografię Adama Michnika napisaną przez Romana Graczyka – najlepiej czytać… od końca.
Kto zgasi światło w redakcji
Bartosz Józefiak
Przejęcie Polska Press przez Orlen to podobno koniec mediów regionalnych. W rzeczywistości gazety wydawane z dala od Warszawy słabną już od lat.
„All the News That’s Fit to Print”, czyli historia w gazecie
Stanisław Bajtlik
Mój ojciec miał zwyczaj zbierania kolejnych numerów czasopism, które regularnie kupował. Na przełomie lat 60. i 70., kiedy chodziłem do szkoły, mieszkanie było…
Petrodolary w świętym mieście
Religiami i kulturami Wschodu miesięcznik "Znak zajmował się już parokrotnie. Kilka lat temu poświęcił dwa wydania największym obok chrześcijaństwa…
Śmierć na żywo
Ciężko chory Jerzy Nowak postanowił umrzeć przed kamerą telewizyjną. Byłaby to ostatnia rola tego wielkiego aktora, a dokument o jego umieraniu miał…
Koniec milczenia
"Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu, bo mąż jest głową żony (Ef 5, 22-23) - pisał św. Paweł. Wszyscy wiedzą, o co chodzi? Oczywiście. Na…
Tybetańskie mity
Wciąż nie ma dobrych wieści z Tybetu. Co nie znaczy, że ich w ogóle brak. W minionym roku media informowały o mnichach skazanych przez chińskie władze za…
Etno-proporcje i eko-umiar
Gdyby nie one, Tatry i całe Podhale wyglądałyby inaczej. Niby góry stałyby tam, gdzie stoją, a z punktu widzenia natury niewiele by się zmieniło. Jeśli jednak…
Starość to zysk
Zgoda na starość jest jeszcze trudniejsza niż pogodzenie się ze śmiercią. W tym drugim przypadku, jeśli jesteśmy wierzący, pocieszamy się ciał i dusz…
Teby w tajdze
Autoportret - kwartalnik wydawany przez Małopolski Instytut Kultury - ma do spełnienia zadanie niezwykle w Polsce trudne. Jest to bowiem, jak głosi podtytuł,…
Czego się boją?
Dokąd zmierza Rosja? By odpowiedzieć na to pytanie - pisze Jakub Sadowski, historyk kultury rosyjskiej, w miesięczniku ZNAK (nr 10/05) - trzeba by wskrzesić…
Rok 1920
Lord d'Abernon nazwał walki nad Wisłą osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata. Jak do nich doszło? Gdy 2 sierpnia wróciłem z południa, z Chełma, do…
Więcej niż braterstwo
Kończy się ogłoszony przez Jana Pawła II Rok Eucharystii. Od czasów Wieczernika istota i znaczenie tego sakramentu, choć niezmienne, ciągle wymagało…
Czekając na mannę z nieba
W Gdyni, podczas 30. Festiwalu Filmów Polskich, pokazano 30 nowych obrazów. To pierwsze efekty zwiększenia środków budżetowych na twórczość filmową. Ustawa o…
Biedronka - źrebak Mojżesza
Zdaniem wielu - a jest wśród nich m.in. Amos Oz, najbardziej chyba znany w Polsce pisarz izraelski - język hebrajski przeżywa pełnię artystycznych możliwości.…
Historia na wagarach
Co o historii Polski wiedzą uczniowie szkół zachodnioeuropejskich? Niewiele - twierdzi prof. Adam Suchoński, specjalista dydaktyki historii, dyrektor Instytutu…
Grzechy futbolu
Na ile kryzys polityczny III RP i kryzys polskiej piłki nożnej mają wspólne korzenie? Czy dzięki poznaniu mechanizmów uniemożliwiających rozwój naszego futbolu…
Ludzkie historie
Posłusznie wchodzimy w tryby korporacji i systemów finansowych, poddajemy się kontrolom ze strony państwa. Zastanawiamy się jeszcze, jakie znaczenie mają…
Lubelscy heretycy
Lublin należy do tych miast na rozstajach, które przez stulecia nasiąkały idącym ze Wschodu zapachem szafranu, gdzie bez wrażenia obcości palce pogrążały się w…
Wszystko dla zysku
To znamienne, że miesięcznik WIĘŹ (7/05), który poprzedni numer poświęcił pokoleniu JP2 i fenomenowi polskiego kwietnia, teraz pyta z okładki: Solidarność już…
Bezdomne ciała
Hannah Arendt pisała proroczo, że symbolem XX wieku będą ludzie wykorzenieni i wygnani z kraju lat dziecinnych. Wiek XX miał być rozpisanym na miliony…
Budowniczowie metafor
Tytuł najlepszego w Polsce pisma poświęconego sztuce projektowania wydaje się dość hermetyczny. Bo i cóż może znaczyć 2+3D? Dla profesjonalisty sprawa jest…
Zdemaskowana prawda
Klucz do poznania prawdziwej wiedzy o rzeczywistości może się w pewnych okolicznościach przeistoczyć w młot na czarownice - zachętę do tropienia i pozbywania…
Paradygmat wojny
W 60 lat po II wojnie światowej dla ponad 20 proc. Polaków jest to ciągle doświadczenie osobiste, dla pozostałych - dzięki wspomnieniom rodzinnym - wciąż żywe…
Teatr nieszczęśliwych
Pewien chasydzki rabin radził uczniom, by w jednej kieszeni nosili tabliczkę z napisem: Dla ciebie świat został stworzony, a w drugiej: Z prochu jesteś i…
Internet w polityce
Piękny mit głosi, że internet pozwala przekraczać bariery etniczne, klasowe i polityczne, daje głos w sferze publicznej tym, którzy dotąd musieli milczeć, oraz…
Teczki wszystkich Polaków
Czy społeczne poparcie pomysłów lustracyjnych wynika z potrzeby sprawiedliwości i uzdrowienia życia publicznego, czy też jest przejawem niezdrowej ciekawości,…
Donosiciele i donosiciele
O regułach interpretacyjnych i etycznych, jakie powinny obowiązywać przy badaniu archiwów służb specjalnych PRL, a szczególnie teczek personalnych, piszą w…
Grzechy i z nich spowiedzi
Reakcją na zanikanie poczucia grzechu (a wśród katolików na Zachodzie także odchodzenia od indywidualnej spowiedzi) bywa stałe powiększanie zakresu czynów…
Książki w gazetach
Gdy parę miesięcy temu wydawcy dzienników zaczęli dołączać do swoich gazet książki, spece od marketingu utrzymywali, że chwyt ten może okazać się skuteczny…
Kościół w kryzysie
Strategia “strusia chowającego głowę w piasek", próby samoidealizacji, podjęcie natychmiastowych działań mających zlikwidować problem - jaką strategię…
Kłopoty z zachodnim mitem
WPRL funkcjonowały dwa mity Zachodu. Pierwszy lansowała propaganda (zwłaszcza za Bieruta i Gomułki), wedle której Europa Zachodnia i USA były zgniłym i…
Po co komu telewizja
Czy telewizja słusznie uchodzi za symbol bezguścia, bezmyślności i pomieszania wszystkiego ze wszystkim i tym samym zasadnie wzbudza niechęć intelektualistów…
Więzienne listy Gai i Jacka
Jacek Kuroń (Warszawa, areszt na Rakowieckiej, 21 marca 1965): Maleńka. No więc pierwszy list. Jak tu jest? No, trudno powiedzieć, że dobrze, ale w każdym…
W PRL-u było drożej
Sondaże są bezlitosne: większość Polaków uważa, że za PRL żyło się lepiej. Ale bezlitosne są też dane statystyczne. GAZETA WYBORCZA porównała obecne płace i…
Miłosz - Giedroyc, listy
Listów jest kilkaset. Obejmują blisko pół wieku. Pierwszy pochodzi bowiem z 1952 r., kiedy to Czesław Miłosz opuścił dom paryskiej Kultury w Maisons-Laffitte,…
Polski Panteon
KB
Czy można stworzyć panteon polskiej kultury; miejsce, gdzie można by pomieścić wszystkich rodzimych bogów kultury? - zastanawiają się uczestnicy dyskusji…
Dobry start w nowy rok
Prawo III RP jest niemal w pełni zgodne z wymogami Unii Europejskiej. Tylko na Litwie, w Hiszpanii i Finlandii jest mniej luk w ustawodawstwie niż w Polsce.…
Konserwatyzm czy bezmyślność?
W Polsce część duchowieństwa, w tym biskupów, a także świeckich, nie dostrzega potrzeby uwspółcześniania form wyrazu wiary. Najwyraźniej zakładają, że skoro…
Jaka bezpieka? Jakie podziemie?
Czy była aparat bezpieczeństwa w Polsce lat 1944-56 r. był polskojęzyczną gałęzią imperium sowieckiego i w swej istocie taką samą służbą jak NKWD, czy też…
Jubileusz Parku w Tatrach
Pół wieku temu, 30 października 1954 r. rozporządzeniem prezesa rady ministrów powołany został Tatrzański Park Narodowy. Ta symboliczna data z jednej strony…
Między emancypacją a reprodukcją
Nasza euro-amerykańska kultura znalazła się w takiej fazie historycznego rozwoju, w której musi poszukiwać nowych form wspólnego życia kobiet i mężczyzn - a…
Między Unią a Ukrainą
Polska może mieć istotny wpływ na kształtowanie tzw. Wschodniego Wymiaru Unii Europejskiej - w tym zwłaszcza stosunku do Ukrainy. Jest to możliwe m.in. dlatego…
Koreańskie dzieci w PRL
Wojna się toczy. Każdy jej dzień to tysiące pomordowanych dzieci. Niechaj wszędzie dotrze apel koreańskich matek: »Ocalcie nasze dzieci« - tekst taki pojawił…
Technologia nade wszystko
Spośród głównych czynników zmian w komunikacji publicznej w dłuższej perspektywie najważniejszym zdaje się być ostatnio rola technologii. Doraźnie z kolei…
Nowa próżnia społeczna
Jednym z najbardziej szkodliwych i najtrudniejszych do zniwelowania skutków komunizmu jest rozbicie więzi w polskim społeczeństwie. Po przełomie 1989 r.…
Radio "Kraj" nadaje
Uwaga Polacy na całym świecie. 31 lipca rozpoczęła swe audycje rozgłośnia »Kraj«, która nadaje na falach Polskiego Radia. Poprzez tysiące kilometrów dzielące…
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Page
3
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »