Reklama

Tybetańskie mity

Tybetańskie mity

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Wciąż nie ma dobrych wieści z Tybetu. Co nie znaczy, że ich w ogóle brak. W minionym roku media informowały o mnichach skazanych przez chińskie władze za propagowanie pism politycznych, o dwustu więźniach odsiadujących wyroki, wreszcie o ukończeniu budowy linii kolejowej do Lhasy (podróż z Pekinu już w 48 godzin!), co sprawi, że zjadą tam miliony chińskich biznesmenów, osadników, turystów, a dzieło kulturowego wydziedziczania Tybetańczyków dokona się. Informacje o Tybecie docierają zatem na Zachód.
C

Czy jednak zastanawiamy się, jaka jest naprawdę nasza wiedza o tym kraju, o stylu życia i wartościach narodu, którego los stał się synonimem bycia ofiarą państwowej opresji? “Na Zachodzie pokutuje mit Tybetańczyków jako ludu miłującego pokój, buddystów, pacyfistów, uprawiających bierny opór" - mówił w rozmowie “Barbarzyńcy w Tybecie" (“TP" nr 14/04) Adam Kozieł z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Tymczasem już w VII wieku Tybetańczycy, władcy największego imperium w Azji Środkowej, podbijali Persję, zajmowali stolicę Chin, które płaciły im trybut. Pacyfizm nie był i nie jest ich wrodzoną cechą, trudno go też znaleźć w doktrynie buddyjskiej - istnieje w niej za to pojęcie walki o wiarę.

Interesujący opis takich pokutujących mitów, minionych i współczesnych, przynosi artykuł Emilii Sułek, młodej orientalistki i etnolożki, w poświęconym kulturze tybetańskiej...

5575

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]