Reklama

Kłopoty z zachodnim mitem

Kłopoty z zachodnim mitem

20.02.2005
Czyta się kilka minut
WPRL funkcjonowały dwa mity Zachodu. Pierwszy lansowała propaganda (zwłaszcza za Bieruta i Gomułki), wedle której Europa Zachodnia i USA były zgniłym i zdominowanym przez wyzyskiwaczy piekłem. Drugi pokutował w społeczeństwie i kazał postrzegać Zachód jako rajskie miejsce nieosiągalnego dobrobytu. O tej rozbieżności i jej skutkach dla władz pisze w MÓWIĄ WIEKI (nr 2/2005) prof. Marcin Kula.
W

Wedle marksizmu głównym czynnikiem rozwoju społecznego były zjawiska gospodarcze. Tymczasem obywatele bloku radzieckiego, którym udało się wyjechać za “żelazną kurtynę" musieli być zaszokowani kontrastem między swym marnym statusem a bogactwem Zachodu. Dochodziła do tego swoista mitologizacja. We wczesnym okresie komunistycznym wynikała ona przede wszystkim ze sprzeciwu wobec propagandy: im bardziej dyskredytowała ona Zachód, tym mniej jej wierzono. W Polsce nadto pamięć historyczna była silniejsza niż w innych krajach socjalistycznych: w świadomości wielu rodzin trwał przedwojenny kapitalizm, który, często przesadnie, wskazywano przedstawicielom młodszego pokolenia jako czas obfitości. Tym trudniej było więc uwierzyć w nędzę kapitalizmu. Kolejnym czynnikiem kształtujący obraz bogatego Zachodu była siła dolara. Symbolizował on bogactwo na świecie, a w PRL jego mit...

4066

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]