Reklama

Czego się boją?

Czego się boją?

06.11.2005
Czyta się kilka minut
Dokąd zmierza Rosja? By odpowiedzieć na to pytanie - pisze Jakub Sadowski, historyk kultury rosyjskiej, w miesięczniku ZNAK (nr 10/05) - trzeba by wskrzesić Dostojewskiego. Bez nowych »Biesów« nie sposób odgadnąć dokąd. Natomiast widać już wyraźnie, którędy. Otóż drogą mitologizacji przeszłości i pragmatyki politycznej doprowadzonej do stadium cynizmu.
P

Po rozpadzie ZSRR Rosjanie czują się upokorzeni, czego apogeum była tragedia "Kurska" w 2000 r. Dla Sadowskiego to jedna z ważniejszych cezur w rosyjskiej kulturze i dyskursie politycznym ostatnich lat. Po "Kursku" stało się jasne, że poszukiwanie "nowego, jakościowo innego »wypełniacza« posttotalitarnej luki świadomościowej" zakończyło się krachem. Odtąd zaczyna się ksenofobizacja kultury i dyskursu publicznego, czemu towarzyszy "putinizacja" państwa: mediom nałożono knebel, zbyt niezależnego biznesmena Chodorkowskiego skazano na kolonię karną. Jak po każdym zrywie w stronę Zachodu, Rosja odchodzi ku własnej "trzeciej drodze", czemu towarzyszy "pogłębianie się autorytarnych cech ustroju". Putin powtarza: Rosja nie jest gotowa (czy wręcz zdolna) do przyjęcia zachodniej demokracji. Czy Putin dąży do restauracji ZSRR? Sadowski przychyla się do tezy innego znawcy tej...

4561

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]