Reklama

Donosiciele i donosiciele

Donosiciele i donosiciele

20.03.2005
Czyta się kilka minut
O regułach interpretacyjnych i etycznych, jakie powinny obowiązywać przy badaniu archiwów służb specjalnych PRL, a szczególnie teczek personalnych, piszą w wydawanym przez Instytut Pamięci Narodowej periodyku APARAT REPRESJI W POLSCE LUDOWEJ 1944-1989 (nr 1/2005) Antoni Dudek i Zdzisław Zblewski.
I

Ich analiza doniesień współpracowników SB potwierdza tezę, że istniało “spektrum postaw TW - od sabotowania współpracy aż po sytuacje, w których TW wykazywał więcej inicjatywy operacyjnej aniżeli prowadzący go oficer". Istnieje też różnica między osobą zwerbowaną i współpracującą pod groźbą utraty życia przez nią lub jej bliskich a kimś, kto przyjął ofertę współpracy np. w celu ułatwienia sobie kariery. Dlatego “historyk decydujący się na ujawnienie personaliów opisywanych TW powinien dostarczyć informacji dotyczących okoliczności werbunku oraz przebiegu współpracy". Równocześnie powinien “unikać pochopnych ocen generalizujących w rodzaju: szczególnie cenny agent". Zaś “zastanowienia wymaga postępowanie wobec tych TW, którzy ograniczyli się do podpisania zobowiązania i jednorazowego przekazania informacji (przypadek złamania człowieka w krytycznej sytuacji), a następnie...

4524

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]