Reklama

Wszystko dla zysku

Wszystko dla zysku

31.07.2005
Czyta się kilka minut
To znamienne, że miesięcznik WIĘŹ (7/05), który poprzedni numer poświęcił pokoleniu JP2 i fenomenowi polskiego kwietnia, teraz pyta z okładki: Solidarność już niemodna?. Naczelny pisma, Zbigniew Nosowski, w tekście wprowadzającym pisze: Wielokrotnie wołaliśmy »nie ma wolności bez solidarności«. Te słowa nie były tylko politycznym sloganem; mają one głębokie przesłanie moralne, również obecnie. Skoro tak - to jaka jest nasza wolność, jeśli jest w niej tak mało solidarności?.
P

Pierwsza “S" powstała, gdy robotnicy poczuli, że ich praca traci sens. W kapitalizmie zaś ludzi pracy krzywdzi wyzysk. Próbowali go zdefiniować: ekonomista Ryszard Bugaj, Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych i ks. Piotr Mazurkiewicz, politolog. I choć od razu okazuje się, że nie ma jednej definicji wyzysku, nikt nie przeczy, że w Polsce, kraju o wysokim bezrobociu, on istnieje. Wyzysk pojawia się, mówi ks. Mazurkiewicz, “w odniesieniu do osób, które wprawdzie mają legalną pracę, ale - wykorzystując ich słabszą pozycję - ustalono im takie warunki pracy, w których dochodzi do swego rodzaju zniewolenia poprzez poczucie tymczasowości (...), w których pozbawia się ich prawa do wypoczynku niedzielnego, troski o życie duchowe rodziny, w których muszą się godzić na niesprawiedliwe wynagrodzenie, ograniczenie lub wręcz brak ubezpieczeń społecznych i...

3864

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]