Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Więcej niż braterstwo

Więcej niż braterstwo

09.10.2005
Czyta się kilka minut
Kończy się ogłoszony przez Jana Pawła II Rok Eucharystii. Od czasów Wieczernika istota i znaczenie tego sakramentu, choć niezmienne, ciągle wymagało interpretacji. Kolejne próby podejmuje wrześniowy numer Znaku, gdzie znajdziemy teksty z zakresu teologii sakramentalnej, biblistyki, a nawet językoznawstwa.
"

"Co miał na myśli Jezus, kiedy mówił w czasie Ostatniej Wieczerzy: »to jest ciało moje«? Co mówi Jezus we Mszy Świętej, kiedy ksiądz wypowiada te słowa w Jego imieniu?" - pyta Anna Wierzbicka, językoznawca. Jej zdaniem, słowa Jezusa wymagają komentarza z użyciem uproszczonych form językowych, dlatego niezrozumiałe wyrażenia, jak "ofiara, grzech, miłosierdzie", chciałaby zastąpić uniwersalnymi, np. "dobro, zło", tak by niechrześcijanin mógł "zrozumieć, dlaczego chrześcijańska wiara w Eucharystię nie musi być zaburzeniem psychiatrycznym ani zachętą do ludożerstwa".

Ks. Józef Kudasiewicz zestawia słowa Jezusa wypowiedziane nad chlebem i kielichem w przekazie Pawła i Łukasza oraz Marka i Mateusza. Przypomina, że Eucharystia, początkowo nazywana "łamaniem chleba", była uważana w pierwotnym Kościele za sakrament miłości, a uczestnictwo w niej łączyło się z...

3393

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]