Reklama

Więcej niż braterstwo

Więcej niż braterstwo

09.10.2005
Czyta się kilka minut
Kończy się ogłoszony przez Jana Pawła II Rok Eucharystii. Od czasów Wieczernika istota i znaczenie tego sakramentu, choć niezmienne, ciągle wymagało interpretacji. Kolejne próby podejmuje wrześniowy numer Znaku, gdzie znajdziemy teksty z zakresu teologii sakramentalnej, biblistyki, a nawet językoznawstwa.
"

"Co miał na myśli Jezus, kiedy mówił w czasie Ostatniej Wieczerzy: »to jest ciało moje«? Co mówi Jezus we Mszy Świętej, kiedy ksiądz wypowiada te słowa w Jego imieniu?" - pyta Anna Wierzbicka, językoznawca. Jej zdaniem, słowa Jezusa wymagają komentarza z użyciem uproszczonych form językowych, dlatego niezrozumiałe wyrażenia, jak "ofiara, grzech, miłosierdzie", chciałaby zastąpić uniwersalnymi, np. "dobro, zło", tak by niechrześcijanin mógł "zrozumieć, dlaczego chrześcijańska wiara w Eucharystię nie musi być zaburzeniem psychiatrycznym ani zachętą do ludożerstwa".

Ks. Józef Kudasiewicz zestawia słowa Jezusa wypowiedziane nad chlebem i kielichem w przekazie Pawła i Łukasza oraz Marka i Mateusza. Przypomina, że Eucharystia, początkowo nazywana "łamaniem chleba", była uważana w pierwotnym Kościele za sakrament miłości, a uczestnictwo w niej łączyło się z...

3393

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]