Reklama

Miłosz - Giedroyc, listy

Miłosz - Giedroyc, listy

16.01.2005
Czyta się kilka minut
Listów jest kilkaset. Obejmują blisko pół wieku. Pierwszy pochodzi bowiem z 1952 r., kiedy to Czesław Miłosz opuścił dom paryskiej Kultury w Maisons-Laffitte, w którym zamieszkał, a właściwie ukrył się po ogłoszeniu decyzji o porzuceniu pracy w dyplomacji komunistycznej Polski i pozostaniu na Zachodzie.
O

Ostatni - tym razem od Jerzego Giedroycia - ma datę 24 czerwca 2000 r. - a więc napisany został przez twórcę najważniejszej instytucji polskiej emigracji ledwie kilka tygodni przed śmiercią. “To niełatwe w lekturze, ale fascynujące źródło rzuca na stosunki obydwu postaci nowe światło. Korespondencja jest bogata i wielowątkowa. Wyróżniają ją dwie okoliczności. Przede wszystkim listy te dokumentują różne fazy stosunków Miłosza i Giedroycia, odzwierciedlają ich złożoność. (...) W interesujący dialog obu intelektualistów, oparty na zgodzie co do zasadniczych przekonań, wyraźnie wpleciony jest spór o stosunek do polityki, o powinności wobec zniewolonego kraju, o program i zadania »Kultury«" - pisze w jubileuszowych ZESZYTACH HISTORYCZNYCH (150) Marek Kornat.

Listy mogą stanowić materiał interpretacyjny tak do kolejnych dzieł Noblisty (wszak to Instytut Literacki “...

3704

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]