Reklama

Etno-proporcje i eko-umiar

Etno-proporcje i eko-umiar

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Gdyby nie one, Tatry i całe Podhale wyglądałyby inaczej. Niby góry stałyby tam, gdzie stoją, a z punktu widzenia natury niewiele by się zmieniło. Jeśli jednak chodzi o kulturę tego regionu, byłby on czymś zupełnie innym. To w końcu owce i pasterstwo przyprowadziły w Tatry i na Podhale człowieka. A może inaczej: góry i ich ziymio twardo i skalisto, na której bardziej opłacała się hodowla zwierząt niż uprawa zbóż, przyciągnęły na hale i pod zbocza pasterzy z ich stadami.
B

Byli to prawdopodobnie Wołosi z rumuńskich Karpat. Kiedyś między XIV a XVI wiekiem, ufając teoriom etnologów, przywiedli na teren Tatr nie tylko owce, ale przede wszystkim kulturę pasterską, która po dziś dzień zdeterminowała styl życia, tradycje i zwyczaje osiadłego na tych ziemiach ludu, zwanego powszechnie Góralami. Górale i ich kultura wpisali się w krajobraz Tatr, czerpiąc jednocześnie z przyrody pożytek i inspirację dla rozwoju swojej tradycji. Oni też stali przez wieki na straży przyrody tatrzańskiej, korzystając z jej dobrodziejstw, tak, by zachować chwiejną równowagę między naturą i kulturą.

“Pasterstwo w Tatrach" jest tematem najnowszego wydania kwartalnika TATRY (nr 4/05). W tekście wstępnym, poprzedzającym serię artykułów analizujących zagadnienie pod kątem ekologicznym, etnologicznym, kulturowym i historycznym, redaktor naczelny “Tatr", a zarazem...

3787

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]