Reklama

Grzechy i z nich spowiedzi

Grzechy i z nich spowiedzi

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Reakcją na zanikanie poczucia grzechu (a wśród katolików na Zachodzie także odchodzenia od indywidualnej spowiedzi) bywa stałe powiększanie zakresu czynów uznawanych za grzech ciężki oraz zachęcanie wiernych do jak najczęstszej spowiedzi - pisze w dominikańskim miesięczniku W DRODZE (2) o. Dariusz Kowalczyk SJ.
S

Są ludzie, którym się zdaje, że odnośnie swego sumienia nie potrzebują rad z zewnątrz. Są i tacy, którzy będąc przekonanymi, że sami nie są w stanie rozpoznać wagi swoich czynów, domagają się wytycznych regulujących różne przejawy życia - w tym precyzyjnych dyrektyw od Kościoła. A że równocześnie wciąż boją się, że popełnili grzech ciężki, szukają wyjścia w częstej spowiedzi.

Oczywiście, ludzkie życie bywa skomplikowane i obok sytuacji oczywistych, istnieją takie, które trudno jednoznacznie ocenić. Jedni skłonni są widzieć grzech ciężki w wielu ludzkich czynach i postawach, inni uważają, że są to raczej rzadkie sytuacje. Przykładowo: czy porzucona młoda kobieta, która po kilku latach - widząc, że jej mąż założył z inną rodzinę - decyduje się na wejście w cywilny związek małżeński, odwraca się od Boga i żyje w śmiertelnym grzechu cudzołóstwa? “Kto potępi...

5093

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]