Reklama

Bezdomne ciała

Bezdomne ciała

24.07.2005
Czyta się kilka minut
Hannah Arendt pisała proroczo, że symbolem XX wieku będą ludzie wykorzenieni i wygnani z kraju lat dziecinnych. Wiek XX miał być rozpisanym na miliony biografii poszukiwaniem domu, często nieudanym - stąd bezdomność rzesz uciekinierów, imigrantów, przesiedleńców. Bezdomności poświęcony jest nowy numer poznańskiego pisma CZAS KULTURY (nr 2/05).
N

Na progu XXI wieku bezdomność ujawnia nowe oblicza, np. wśród młodych mieszkańców czarnych gett amerykańskich, gdzie narodził się rap i hip-hop. Waldemar Kuligowski w artykule “Hip-hop: w poszukiwaniu domu" pisze, że hip-hopowcy - od Nowego Jorku, przez Warszawę, po Izrael i Palestynę - próbują wyjść z politycznej i społecznej bezdomności, zachęcają do “aktywnego »zamieszkiwania« we własnym życiu". Ogólnopolski Program Wsparcia Utalentowanych Dzieciaków “Spoko Dzieciak" to inicjatywa raperów, gwiazd sportu, stacji radiowych: “Obok każdego z nas mieszka chłopak lub dziewczyna, którzy chcą robić coś ciekawego i mają talent, jednak z różnych powodów nie mogą swoich umiejętności rozwijać lub zaprezentować tym, którzy się na nich poznają". Młodzi z blokowisk, zyskując szansę realizacji artystycznych i sportowych pomysłów, otrzymują szansę wyjścia z bezdomności kulturowej.

...
4421

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]